Fontos a fejlődés nyomon követése
Általános felmérésen esnek át a bölcsődés gyermekek, a folyamatnak az a célja, hogy kiszűrje azokat a kicsiket, akiknek fejlődésük támogatására sajátos foglalkozásra lenne szükségük.
Mintegy két éve a bölcsődék is az oktatási rendszerbe tagozódtak be, és a szaktárca rendelkezése szerint minden kisgyereket szakszerűen fel kell mérni, a fő cél a sajátos nevelési igények minél korábbi felismerése a célzott korai fejlesztés lehetőségeinek felkínálásával. Márton Adél koragyermekkori nevelésért felelős tanfelügyelő szerint hasznos a rendelkezés, mert így a lehető legkorábban fény derülhet a kisebb-nagyobb lemaradásokra.
– Fontos, hogy időben elkezdjék a megfelelő mozgásfejlesztést, terápiát. Ugyanakkor óvodába, napközibe lépéskor a pedagógus személyre szabott információkat kaphat minden gyermekről, hogy melyek a fejlesztendő készségterületek
– vázolta a tanfelügyelő.
A felmérést a Hargita Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ szakemberei végzik.
– A „célközönség” a 18–24, illetve 24–36 hónapos korú gyermekek, akik bölcsődébe vagy a napközik tipegőnek nevezett csoportjába járnak. Csíkszeredában 9 csoportban már nagyjából lezajlott a felmérés, Székelyudvarhelyen 8 csoportban, Székelykeresztúron 4, Gyergyószentmiklóson 2, Gyergyóremetén 2, Madéfalván 1 csoportban kell megfigyelni a kicsiket, a tevékenységgel a hónap végéig szeretnének végezni
– közölte Szabó Irén Ottilia, az Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ vezetője.
A gondozók, bölcsődepedagógusok tanév elején és tanév végén is megfigyelik a kicsiket, így ők is be tudnak számolni a fejlődés üteméről, ám a központ szakemberei egységesen kidolgozott szempontrendszer szerint mérik fel őket, arra vonatkozóan, hogy a testi és értelmi képességek, beszédkészség, az önállóság fejlettségi szintje megfelel-e a gyermek életkorának – tudtuk meg. A felmérés nem jelent feladathelyzetet, játékosan történik.
A felmérést a tárca rendelkezése értelmében évente el kell végezni. A kisgyermekek fejlődésének nyomon követése lehetőséget nyújt bármiféle eltérés korai kiszűrésére. A készségek és képességek egymással összefüggésben alakulnak, az új képességek a már meglévőkre épülnek, és itt jön be a korai szűrés, korai fejlesztés jelentősége – hangoztatják a szakemberek. Abban az esetben, ha fejlődési rendellenességre utaló jeleket találnak, a szakemberek javaslatokat, ajánlásokat fogalmaznak meg további vizsgálatokra, fejlesztésre. Ezt minden esetben közli a szülővel az adott tanintézet vezetője, esetenként a felmérést elvégző szakember jelenlétében.