Együttélések – helyi jellegzetességek és a technika
Idén tíz alkotó kapott meghívást a legendás szárhegyi művésztelepre Magyarország és Erdély különböző részeiről, hogy munkáik, világszemléletük által hozzátegyenek egy darabot az egykor Barátság Alkotótábor néven elindult szellemi műhely kincsestárához. A művésztelep idei termését augusztus 13-án, pénteken este mutatták be az érdeklődő közönségnek a helyi kultúrház Cika termében.
A szárhegyi táj, az épített örökség, valamint a művésztelep közel fél évszázados múltja vagy a minden évben kivételes alkotói közösség vonzza ide a művészeket? – fogalmazódik meg a kérdés, amelyre Ferencz Zoltán, a tábor lelke, szervezője formálja a választ.
– Ahogy a tapasztalatok gyarapodnak, évről évre jobban sikerül a tábor, az együtt eltöltött két hét. Úgy gondolom, hogy az együttlét épp annyira fontos, mint az alkotás lehetősége: ezt tartom szem előtt, erre összpontosítok a legjobban – árulja el a „titkot” a szervező Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ művészeti tanácsadója, aki alkotóként is részt vett a táborban.
A művészek meghívásánál nem az elnyert díjak, elismerések az irányadók: a tábor esszenciáját inkább a találkozások hangulata, a barátságok szövődése, valamint az alkotói szabadság adja.
– Az ide érkező művészek némelyike kész ötlettel jön, elmondja, mire van szüksége az alkotáshoz, és én azt beszerzem. Emellett olyan személyek is vannak, akiket a hely inspirál ötletekkel is, nem kész elképzeléssel érkezik – mindkettő jó, és mindkét módszer alkalmazóinak igyekszünk megadni azt, amire szüksége van az alkotáshoz – fejtette ki érdeklődésünkre Ferencz Zoltán.
– A táborban megszületett fény-, fotó- és videóinstallációk, grafikák, festmények és szobrok egyedi szimbiózist mutatnak. Megtalálhatók bennük a formák és színek, a közegek és emberek együttélése. Gondolok egyrészt azokra a médiumokra, amelyekben megtaláljuk a helyi jellegzetességeket és ötvöztetjük őket új technikával – hangzottak el a tárlatmegnyitón Vargha Fruzsina művészettörténész gondolatai az elkészült művek kapcsán.
Azt, hogy mennyire jelen van a digitális technológia a művészetekben, a szárhegyi tábor termésében, Tasnádi József Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, médiaművész alkotásai bizonyítják.
– A Dacia egy ideje már a folklór része, akárcsak a sűrűn látható gólyafészkek is ezen a vidéken. Ugyanakkor Budapestről idejövet a népművészeti kirakodóvásárok kínálatában meglepő módon a flamingót is megpillantottam, ami gondolkodóba ejtett. Ennek a három elemnek a kombinációjából jött létre a művem, amely remélhetőleg egy hosszú időtartamú alkotás – mondta el érdeklődésünkre Tasnádi József a tárlatmegnyitó után, majd személyes tábori élményeit is megosztotta.
Elmondta: fáradtan érkezett Gyergyószárhegyre, de az itt töltött idő alatt nemcsak kipihente magát, hanem felejthetetlen ismeretségeket is kötött, s reméli, az általa készített installáció emlékezetessé válik az itt élők számára.
Tasnádi József az idén elindult rezidenciaprogram részeként négy hetet töltött Szárhegyen: az előző művésztábor résztvevőjeként egy szarvasbogaras sorozatot készített, amelyben a háromdimenziós, nyomtatott szarvasbogarat üres szobákban, terekben fotózta. Az alkotói folyamat részeként a Lázár-kastélyban is dolgozhatott: a munka eredménye a hetven fotóból álló sorozat.
A médiaművész elmondta: érdeklődésének középpontjában az ember és a gép viszonya áll; szeretne télen is visszatérni Szárhegyre, hogy újabb elképzeléseit megvalósíthassa.
Az augusztus első két hetében szervezett őszi művésztelep további alkotóit Ferencz Zoltán szervező mutatta be a kiállítás látogatóinak. A Budapest Galéria és a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ csereprogramja révén jelen volt Madácsy István festőművész, grafikus; ugyancsak Budapestről érkezett Horváth Tibor és Takáts Fruzsina.
A tábor visszatérő vendégeként Imre Mariann képzőművész munkáival is találkozhattunk, régóta várt vendégként pedig Szirtes János és Molnár Ágnes Éva is eljött a művésztelepre. A megnyitón Siklódy Ferenc és László Dániel munkáit is megtekinthettük, valamint – szülei és nagyapja után – Vetró Barnabás is itt alkotott két héten át.
A szárhegyi művésztelepen folyó munka idén is új lendülettel, nem szokványos kifejezésmóddal, a hagyományos témák újszerű képi megjelenítésével örvendeztette meg a művészetkedvelőket.
Boncina-Székely Szidónia