Ditró története és névanyaga könyvben
Ditró története és névanyaga címmel újabb monográfia jelent meg Farkas Aladár helytörténész tollából. A borszéki nyugdíjas testnevelő tanár 2008-tól kezdődően mondhatni évente közöl legalább egy hasonló témájú könyvet.
Így korábban már megjelent Borszékról, Gyergyótölgyesről, Gyergyótekerőpatakról, Gyergyókilyénfalváról és Gyergyóújfaluról hasonló kiadvány, illetve épp most dolgozik a Gyergyószárhegyről szóló monográfián, amely megjelenése jövő nyáron várható. „A 2013-ban megjelent nagytemplomról összeállított könyv dokumentálódása közben Ditró történetét illetően sok értékes anyagra bukkantam. Ez keltette fel érdeklődésemet, hogy tovább kutassam Ditró régmúltját. Nagy település, méltó múlttal, amit érdemes ismernie minden ditróinak” – összegezte a szerző a könyv megírását ösztönző célkitűzéseit.
Farkas Aladár egyébként úgy véli, a helytörténeti írások reneszánszát éljük, szerinte minden valamirevaló településnek van már olyan kiadványa, legyen az falumonográfia vagy helytörténeti füzet, amiben összefoglalják a település legfontosabbnak tartott adatait. A kötet egyébként keresztmetszete Gyergyóditró jelenlegi helyzetének történelmi és földrajzi szempontból, de fontos információkkal szolgál a község gazdasági helyzetéről, infrastrukturális fejlődéséről, az oktatás, egészségügy, művelődés és sport helyzetéről is. Ugyanakkor Gyergyóditró azon híres szülötteiről is megemlékezik, akikre méltán büszkék a település lakói; a családnevek fejezetben pedig felsorolja mindazon családok neveit, akik valaha is éltek vagy élnek a községben. „Sajnos társszerzőm, dr. Janitsek Jenő nyelvész professzor idei halála nem tette lehetővé, hogy a névelemzést befejezze. Ezért ez a fejezet ennyivel szegényebb” – közölte továbbá Farkas Aladár.
Emellett külön fejezetet szentelt mindazon újságcikkeknek, amelyek Gyergyóditróról szólnak, a Ditró a médiában című fejezet nyomon követi mindazt, amit a településről írtak az évtizedek során különböző újságokban, folyóiratokban, 1877-től 2014-ig. A kötet megjelenését a Hargita Kiadó, a Ditrói Kulturális Egyesület, a Ditró Közbirtokosság, Bajkó Imre, Fórika Levente, Trucza Adorján, dr. Vencser László, illetve Zöld János támogatta.