Beszélgetés Márton László-Szilárddal, Gyergyócsomafalva polgármesterével - A problémák azért vannak, hogy megoldjuk őket
Iskolákat újítottak fel, vízhálózatot bővítettek, az orvosi rendelőt korszerűsítették, de utakat építenének, óvodát és bölcsődét terveznek erre az évre Gyergyócsomafalván. Márton László-Szilárd polgármester elsődleges célkitűzésként kezeli a földterületek felmérését és helyzetük rendezését az idén, emellett azt kívánja, hogy minél többet mosolyogjanak ebben az évben a falustársai.
– Milyen volt az elmúlt év Gyergyócsomafalván, hiszen tudott, hogy itt is kedvezőtlenül alakult a költségvetés az év elején?
– A kísérleti költségvetési törvény valóban nem volt számunkra kedvező, de összességében nem álltunk rosszul. Vagyis az év eleji szűkös időszakban is volt annyi pénzünk, amiből tudtuk fedezni a működési és a személyzeti költségeket. Amúgy egy pillanatig sem csüggedtem, bíztam benne, hogy év végéig korrigálják ezt a helyzetet. A végén pedig mondhatni szinte többet kaptunk, mint előző években, de szerencsések voltunk abból a szempontból is, hogy ebben az időszakban jöttek be olyan pályázati pénzeink, amelyeket mi korábban kifizettünk, így ebből is tudtunk visszaforgatni.
– Milyen beruházásokat sikerült megvalósítani 2015-ben?
– Az operatív programokból volt egy iskolák felújítását célzó projektünk, amit a tavaly fejeztünk be. Így szeptemberben adtunk át két teljesen felújított iskolát – talán ez volt az egyik legnagyobb projektünk, amit pályázati pénzből valósítottunk meg. Volt azonban egy másik nagy projektünk, ami önerőből, lakossági hozzájárulással valósult meg, ez a vízhálózati aknák beszerzése és beszerelése. Az új vízhálózatot még uniós pályázatból építettük, és most került sor arra, hogy minden háztartáshoz vízaknát szereljünk vízórával és lezárási lehetőséggel. Elkészült a gyümölcsfeldolgozó közösségi konyhánk is, amit a Fenyőalja Egyesületnek adtunk használatba. A megyei tanács segítségével nagyobbra cseréltük a kazánt a hőközpontnál, amely kiszolgálja a polgármesteri hivatal és az iskola épületét. LEADER-programból újítottuk fel az orvosi rendelőt, ahol tetőt cseréltünk, szigeteltünk, nyílászárókat cseréltünk, ugyanakkor mozgássérültek számára is megközelíthetővé tettük. Emellett önerőből térkővel fedtük az orvosi rendelő bejárati részét. Szintén a LEADER-programból vásároltunk az önkéntes tűzoltó-alakulatunknak védőfelszerelést.
– Csak pozitív dolgokról számolt be, semmi gond, probléma nem volt Csomafalván?
– Gondok, problémák mindig vannak, de ezek azért vannak, hogy megoldjuk őket. Nemrég olvastam valahol, hogy „nevezd tapasztalatnak a bajt, és mindjárt elviselhetőbbé válik”. Tehát igazából tapasztalatnak nevezem a gondokat és a problémákat, hogy elviselhetőbbé váljanak. Ami feszültséget okozott a községben, és engem is megviselt, az a tulajdonba helyezések körüli problémák, mert az emberek türelmetlenek, kérik a tulajdonlapokat, de vannak intézmények, ahol nem lehet haladni. Az elakadásokat különböző törvénykezési és jogszabályi megkötések okozták, ezt nehezen fogadják el az emberek. Sajnos a törvény is sok esetben olyan, hogy többféleképpen lehet értelmezni. Lévén, hogy a polgármester a törvényességet képviseli, többször olyan helyzetbe kerültem, hogy nekem kellett kimondanom, lehetséges vagy sem a tulajdonba helyezés, megengedi a törvény vagy sem. Sajnos voltak olyan emberek is – nem mindenki –, akik ezt úgy értelmezték, hogy a hivatal nem akarja a tulajdonba helyezést, mi akadályozzuk a folyamatot. Ez azért is rosszul esett, mert az elmúlt évek megvalósításai jó hangulatot eredményeztek a községben, örültek az emberek, és most ugyanazokkal kerültem szembe. Ez zavart leginkább a múlt évben.
– Melyek a tervek a jövőt illetően?
– Terveink vannak, hiszen messze nincs befejezve még az infrastruktúra fejlesztése a településen, noha nem panaszkodhatunk, mert utak épültek, vízhálózatunk lett stb. Szerződésünk van a vízház és a víztározó bővítésére és a vízkezelő bázis felújítására, ahogy kitavaszodik, ehhez fogunk hozzá kormányprogramból. Vannak saját beruházási elképzeléseink is, ha már felújítottuk az iskolákat, most óvodát kell építenünk, illetve felújítanunk. Épp most zajlik egy közvélemény-kutatás az interneten, hogy akar-e a lakosság bölcsödét a községben, és ha igen, akkor úgy kell tervezzük az óvoda épületét, hogy a bölcsőde is helyet kapjon benne. Utakat akarunk még aszfaltozni, erdei és mezei útjainkat szeretnénk felújítani – ezekre mind pályázni fogunk. A legfőbb prioritás az idén viszont a területrendezés, arra igyekszünk odafigyelni, hogy tudjuk elkezdeni a felméréseket. Ennek a munkálatnak a kivitelezéséhez szakcéghez kell fordulnunk, ami valószínűleg közbeszerzés-köteles lesz. Amit még szeretnék elérni, hogy minél többet mosolyogjanak 2016-ban a csomafalvi emberek, hogy erről legyenek felismerhetők.
– A második mandátum után vállalna harmadikat is az idei helyhatósági választásokon?
– Erről még nem hoztam döntést, még érlelem a gondolatot, hogy vállaljak-e vagy sem még egy mandátumot. Ez több tényezőtől függ, külső és belső hatásoktól, a családtól, s persze legfőképp tőlem.
Jánossy Alíz