Beszélgetés Fórika Sebestyén művelődési intézményvezetővel - A kreativitás és a kultúra kéz a kézben jár
Közel másfél éve tölti be a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ (GYMK) igazgatói tisztségét Fórika Sebestyén, aki elmondása szerint mostanra belerázódott az új szerepkörbe. Mint kifejtette, a tavalyi év számára leginkább a tapasztalatszerzésről szólt, kezdve a rendezvények megismerésétől, egészen a munkakörrel való azonosulásig. Az igazgatóval emellett a gyergyói kulturális élet lehetőségeiről, valamint idei terveiről is beszélgettünk.
[caption id="attachment_44850" align="aligncenter" width="2600"] Fotó: Jakab Lóránt[/caption]
– Másfél éve dolgozik a GYMK vezetőjeként, mennyire tudott azonosulni az igazgatói szerepkörrel?
– Vezetői pozícióról beszélünk, így bizony nem volt olyan könnyű azonosulni vele, főleg az eleje volt nehezebb, amikor első alkalommal kellett komolyabb döntéseket hozni. Erősnek kell lenni ahhoz, hogy az ember döntéseket hozzon, és volt ugyan némi tapasztalatom, de teljesen más területen, és a feladataim is elenyészők voltak a mostaniakhoz képest. Volt egy kép bennem az intézmény életéről, mivel egy korábbi városnapok alkalmával segédkeztem a szervezésben. Nagyon fontos, hogy olyan munkatársaim vannak, akik tudják, mi a dolguk, és első perctől volt egy önszerveződés az intézmény falain belül, amely mind a mai napig működik. Ennyi idő alatt már sikerült belelátnom az intézmény fő irányvonalába, és a kapcsolati háló kiépítése, valamint megtartása is sokkal könnyebben megy már.
– A rendezvények szempontjából mennyire mondható sikeresnek az elmúlt év?
– Gazdag év volt, sok rendezvénnyel, és ami még a mennyiségnél is fontosabb, hogy sikerült egy rendkívül színes, változatos kínálatot összeállítani. Azokon a programokon, amelyek módosításra szorultak, a lehetőségekhez mérten igyekeztünk változtatni, figyelve arra, hogy ne veszítsen a színvonalából. Igen, teljes mértékben sikeresnek mondanám az elmúlt évet.
– Említette, hogy most már belelát az intézmény fő irányvonalába. Melyik ez az irány?
– Úgy gondolom, általánosan nem lehet megfogalmazni. Talán az intézményünk mottója fejezi ki ezt leginkább, amely így szól: „Közösség és kultúra, a jövő záloga.” A programjaink tematikáját illetően mindegyik esetben másfajta irányvonalat próbálunk követni, és természetesen főként az adott rendezvény programfelelősének feladata, hogy ez megfelelően működjön. Fontos, hogy a programok megtartsák nevelő jellegüket, következetesek legyenek, mindemellett pedig fejlődést mutassanak a közönség, az érdeklődők számára.
– Milyennek találja a gyergyószentmiklósi kulturális életet, ezen belül pedig milyen a lakosság hozzáállása a különböző programokhoz?
– Rendkívül színes a kulturális kínálat a városban, ha csak a közintézmények programjait nézzük, már akkor is szembetűnő a rendezvények mennyisége, ugyanakkor a színvonaluk is magas egy kisváros lehetőségeihez képest. Néhány évvel ezelőtt megpróbáltam, hogy egy hónapig minden egyes rendezvényre elmenjek, és nem igazán jutott másra időm, annyira dús volt a programkínálat. Van egy stabil – néhány száz személyből álló – közönség, amely a legtöbb rendezvényen megjelenik, de olyan programok is vannak, amelyek különféle rétegeket mozgatnak meg. Azt hiszem, két út van, és ezek összehangolása lehet a nagyobb érdeklődés elérésének kulcsa: egyrészt igazodni kell a közönség igényeihez, elvárásaihoz, hogy érdeklődési körük szerint szelektálhassanak, másrészt pedig egy adott irány felé kell vezetni, nevelni őket.
– Melyek a GYMK idei tervei?
– A már megszokott programjainkat igyekszünk idén is megtartani, és fontosnak tartjuk, hogy ezek egy iránymutató vonalat képviseljenek. Lehetőségeink szerint igyekszünk fejleszteni a kínálatot, olyan színfoltokkal tűzdelve, amelyek újat is tudnak mutatni az érdeklődő közönségnek. Továbbra is odafigyelünk, hogy a programok témájában és gyakoriságában is legyen egyfajta következetesség, emellett más intézmények kínálatához is próbálunk igazodni, ami főként azért fontos, hogy a rendezvényeink ne fedjék egymást. Újdonságokra is lehet számítani, ilyen volt például a nemrég elindított gyergyói dzsesszklub is, amely reméljük, hogy egyre több érdeklődőt vonz majd. Mindezek mellett továbbra is igyekszünk bevonni a fiatalságot a programokba.
– Vezetőként hogyan látja, a megfelelő anyagi háttér mellett mi szükséges ahhoz, hogy jól működjön egy kulturális intézmény?
– Nagyon fontos, hogy a munkaközösség széles látókörű legyen, ami alatt azt értem, hogy észrevegye a kínálkozó lehetőségeket. Emellett fontosnak tartom a kreativitást. Úgy gondolom, a kreativitás és a kultúra kéz a kézben jár.
Kertész László