Hirdetés

A történelmi tisztánlátást segítik

A nemzet sorsfordító évtizedeinek időszakát tárgyalta, a románok bevonulásától a környékünkön zajló hadműveletekig a Garda Dezső történész, nyugalmazott pedagógus által szervezett tudományos találkozó a Gyer­gyószentmiklósi Városi Könyvtárban.

Boncina-Székely Szidónia
A történelmi tisztánlátást segítik
A magyar tudomány napja. Előadás-sorozattal ünnepeltek Fotó: Boncina-Székely Szidónia

A múltat hitelesen, tisztességesen bemutatni: ez a feladata a történésznek – hangzott el a városi könyvtárban zajló történészkonferencián dr. Szakály Sándortól, aki a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatójaként tartott előadást gróf Tisza István egykori miniszterelnökről, aki egyszerre volt híve a joguralomnak, a parlamentarizmusnak és az alkotmányos monarchiának. Az esemény megnyitóján Soós Zoltán konzul Széchenyi István gondolataival élve a magyar tudományosság kezdeteiről is beszélt. 
– Széchenyi gondolata – miszerint a tudományos emberfő mennyisége a nemzet igazi hatalma – napjainkban talán időszerűbb, mint valaha, hiszen tudásalapú társadalomban élünk, ahol az információ a legnagyobb hatalom. A konferenciának létjogosultsága van, hiszen a történelmi tisztánlátás kulcstényezője a helyes nemzeti öntudatnak, segíti a közösségünket, hogy belőle kiindulva a jövőben helyes döntéseket tudjunk hozni – mondta Soós Zoltán, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Nagy Zoltán polgármester a tudományos munka hasznáról és fontosságáról beszélve elmondta: az a nemzet lelkét formálja, és szellemi erejét tudatosan fejleszti. Ezért a támogatása elengedhetetlen, hiszen a tudás gyarapítása, a múlt ismerete a jövő vívmányainak magas szintre való emelésében segít. 
Az egész napos előadás-sorozat részeként dr. Nagy Róbert, a BBTE Magyar Történeti Intézet igazgatója a Zsil-völgyébe telepedett székelyek életkörülményeit, a szénbányászat kezdeteit ismertette a jelenlévőkkel, de Gyergyószentmiklós első polgármesteréről, Orel Dezsőről, a román hadsereg kolozsvári bevonulásáról és az 1919-1920-as román megszállás erőszaktevékenységeiről is hallhattak neves történészektől mindazok, akik gondolatébresztő előadásokra voltak kíváncsiak a magyar tudomány ünnepén. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!