A reménytelen szerelem a Figura színpadán
Balassi Bálint Szép magyar komédiáját viszi színre a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, a produkció illeszkedik a társulat negyvenedik születésnapját ünneplő, korábbi előadásokat újból műsorra tűző sorozatba. Az április 17-i bemutató kapcsán tartott sajtótájékoztatón elhangzott: a próbafolyamat nagy felfedezése volt, hogyan lehet érvényes, mai színházi nyelven közvetíteni a régies magyar nyelven megírt történetet.
A gyergyószentmiklósi társulat idei utolsó bemutatóját láthatják a nézők április 17-én és 23-án: az Albu István által rendezett Szép magyar komédiát korábban, 1993-ban, Barabás Olga rendezésében láthatták a színházkedvelők.
– Nemcsak a darab megírása óta, hanem a legutóbbi, a társulat által színre vitt változat óta is sokat változott a gondolkodásmód, a színház is máshol tart, ami nem jobb vagy rosszabb, hanem más, mint ahogy más módon viszonyulunk Balassi nyelvezetéhez is: ettől nagyon izgalmas ez a munka
– fogalmazott sajtótájékoztatón Albu István rendező, a Figura Stúdió Színház igazgatója.
Hozzátette: a darab hangzatos címe ellenére a szöveg a szerelmes ember szenvedéséről szól, gyönyörű nyelvi formába öntve.
– A előadás hanganyaga, atmoszférája annak feszült hangulatát igyekszik visszaadni: az erdő szeléből, a négy évszak változásaiból olyan hangszíneket, aláfestést alkottam, ami nem tűnik ki, sokkal inkább a színészek játékának van alárendelve, még erőteljesebbé téve azt
– jelentette ki az előadás képzőművészeti-zenei megformálása kapcsán Ferenczi Zoltán képzőművész.
A darab központi tematikája, a viszonzatlan szerelem, az emberi lélekben játszódó folyamatok: a boccacciói szerelem bravúros egybejátszása, egymásra vetítése egyszerre teszi mély értelemben komédiává a művet és összetettebbé, emberibbé és teljesebbé a belőle kiomló szerelmi lírát – írta a darab 1993-ban játszott változatáról a társulat.
– Ezt a szerelmi történetet versben tudtam elképzelni: ez az új fogalmazási mód, a költőiségnek a színházban lévő megfogalmazása kihívásként hatott. Amikor az ember lelki folyamatairól és a lélek működéséről kell beszélni, a történet szinte lényegtelenné válik, és kérdés, hogy milyen formában lehet fogalmazni úgy, hogy a néző valami olyat kapjon, amiben ráismer saját magára
– mondta el az előadással kapcsolatos megéléseit Albu István rendező.
A Szép magyar komédiát ebben a hónapban 17-én és 23-án láthatják a nézők a Figura Stúdió Színház Öntöde termében: a darab díszlet- és jelmeztervezője Márton Erika, zenei és videóanyagának alkotója Ferenczi Zoltán, dramaturgja Czegő Csongor, sminkese Gál Mariann.