A méhészkedés kezdeteire emlékeztek
Mézlovagok avatásával, emléktábla-állítással, hálaadó szentmisével ünnepeltek a gyergyószéki méhészek szombaton a Csíky-kertben. A vidékre jellemző, nagy múltú méhészkedés kezdeteire is megemlékeztek, emléktáblát állítva báró Ambrózy Bélának, aki a magyarországi, illetve székelyföldi méhészkedés létrehozásában jelentős szerepet vállalt.
Gyergyószentmiklós dendrológiai parkjában, a Csíky-kertben találkoztak szombaton a helyi méhészegyesület és lovagrend tagjai, valamint meghívottjaik: a Csíky Dénes által létrehozott arborétumnak, az itt elültetett gyümölcsfáknak is jelentős szerep jutott a székelyföldi méhészkedés létrejöttében. A magyarországi és erdélyi méhészlovagrendek részvételével zajló eseményen felelevenítették a kezdeteket: az 1887-ben, báró Ambrózy Béla biztatására létrejött gyergyói tanító méhészegyesület létrejöttét, Csíky Dénes és báró Ambrózy Béla kapcsolatának hozadékait, a gyümölcsfák nemesítésének, a korszerű méhészkedés tanításának kezdeteit.
A Gyergyószentmiklósi Méhész Egyesület és a Caritas Vidékfejlesztés intézményes kapcsolatának köszönhetően a szervezet munkatársai kutatásokat végeztek báró Ambrózy Béla családfája kapcsán, közreműködtek abban, hogy a család méltó, végső nyughelyét Temesvárra helyezzék át.
Kastal László, a Caritas Vidékfejlesztés igazgatója köszöntőjében elmondta: örvendetes, hogy a méz értékét a székelyföldi termelők, a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete is fontosnak tartja, hiszen annak minősége a táj adottságai miatt kiváló.
A gyergyószéki méhészek a Kárpát-medence egyik leghidegebb térségében művelik ezt a tevékenységet, fenntartva, őrizve ezáltal a természeti adottságokat is.
Fontos tényező, hogy a családi gazdaságok csak akkor tudnak megmaradni, ha közösen gondolkodnak, ebben a folyamatosan új kihívásokkal teli világban közösen adnak megfelelő válaszokat – emelte ki beszédében Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke, arra kérve a méhészeket, hogy népszerűsítsék a fiatalok körében is ezt a tevékenységet.
A gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal részéről Fórika Krisztina köszöntötte a jelenlévőket, ugyancsak a csapatmunkát, a közösségben való gondolkodást emelve ki.
A rendezvényen a Gyergyószéki Mézlovagrend mellett a Székesfehérvári Szent István Mézlovagrend, a Berettyóújfalusi Bihari Mézlovagrend, az Udvarhely-, Csík- és Háromszéki, valamint a Nyárádmenti Mézlovagrend volt jelen: az emléktábla-avató után elhelyezték koszorúikat.
– Idén négy személyt kértünk fel, hogy tagja legyen a Gyergyószentmiklósi Mézlovagrendnek: az új tagok is elsősorban a méhek iránti elkötelezettség, a méz népszerűsítése, az egyesületi aktív tagság révén kapták meg a lovagi címet – fogalmazott érdeklődésünkre Mezei Attila, a Gyergyószentmiklósi Méhész Egyesület elnöke. Elmondta: külön öröm számukra, hogy idén az elmúlt tíz év legjobb termését jegyezték nemcsak Gyergyóban, hanem országos szinten is.
A himnuszok eléneklését követően az ünneplők hálaadó szentmisén vettek részt a Szent Miklós-templomban.