A lehetséges utakat végig kell járni
Bár olykor nehézkes és körülményes a többször módosított és kiegészített 1990. évi 118. számú törvény alapján a kárpótlás igénylése és a jogosultság megállapítása, érdemes próbálkozni a lehetőséggel, jogvesztési határidő nincs.
Az 1945. március 6. után berendezkedett diktatúra idején politikai üldözöttek, valamint a külföldre deportált vagy hadifogságba esett személyek kárpótlásáról az 1990. évi 118. számú törvényrendelet rendelkezik. Idővel a jogosultságot kiterjesztették az e kategóriába tartozó személyek leszármazottjaira is. A kárpótlás lehetőségével sokan éltek Hargita megyéből, de a sajtóbeszámolók szerint az igénylők jelentős hányadának kérelmét elutasították. Ez esetben vagy jogosulatlan volt az igénylő, vagy hiányos volt a benyújtott iratcsomó.
Ismerősöktől hallott a kárpótlási lehetőségről Takács János székelyudvarhelyi lakos. Tudta, hogy be kell bizonyítania, hogy édesapja hadifogoly volt, és szerencséjére meg is találta a katonakönyvét, amelyet már Romániában adtak ki az 1950-es évek második felében, és amely tartalmazta a fogság helyszínét és pontos időtartamát is. Az apa a mai Ukrajna területén majdnem négy évet töltött hadifogságban. Takács egy magánirodához fordult a dosszié összeállítása érdekében, majd tavaly decemberben indította el az igénylési folyamatot a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökségnél, és mintegy két hónapja kapta meg az értesítést, hogy elfogadták az iratcsomót. Épp a múlt héten érkezett meg a következő határozat, amely már azt közli, hogy mekkora összeg jár neki, és mikortól kezdik folyósítani azt a bankszámlájára. Egy összegben érkezik majd a kérés benyújtásától számított tíz hónapra visszamenőleg járó összeg, és utána havi közel 1300 lejt utalnak. Takács számára viszonylag hosszú volt az elbírálási folyamat, de most már sínen van a dolog. Viszont van olyan ismerőse is, akinek két évbe telt, mire a szükséges dokumentumokat sikerült begyűjtenie.
Ebben igyekeznek segítséget nyújtani az RMDSZ területi szervezeteinek irodái. Az udvarhelyszéki szervezet irodájához 2021 decembere óta több száz igénylő fordult a kérelem előkészítése, bizonyító okirat felkutatása céljából, és minden esetben megpróbálják megkeresni a megoldást.
– Gyakran térnek vissza is az igénylők újabb tanácsot, útmutatást, kiegészítést kérve – tudtuk meg Hegyi Emesétől, az iroda munkatársától. – Július óta nagyrészt azokat a kérelmeket utasítják el, amelyekben a Magyar Nemzeti Levéltár kétnyelvű tanúsítványával és a hozzá tartozó orosz hadifogolykartonokkal igazolták az igénylők a hadifogság tényét. Azok a leszármazottak vannak nehezebb helyzetben, akiknek viszonylag korán, a fogság, háború után nem sokkal elhunyt a szülője. Akiknek a 90-es években is éltek még a felmenőik, könnyebben be tudják szerezni az igazoló aktákat – tájékoztatott Hegyi Emese.
Az iroda munkatársa azt is elmondta, hogy az első hónapokhoz képest, amióta a leszármazottak kérhetik a kárpótlást, sokat változott a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökségnél az ügyintézés, méghozzá pozitív irányba, például naponta van ügyfélfogadás 11–14 óra között.
– Az elutasító határozatban pedig az ügynökség pontosan megnevezi, hogy milyen irat hiányzik az iratcsomóból, és jelzi azt is, hogy mely levéltárakhoz lehet fordulni hadifogságot bizonyító okirat beszerzése céljából – közölte az Udvarhelyszéki RMDSZ munkatársa.
Mint mondta, itt jön be a képbe az ő szerepük: a román, magyar és orosz levéltáraktól – Pitești-i Katonai Levéltár, a magyar Honvédelmi Minisztérium – Hadtörténeti Intézet és Múzeum Központi Irattára, az orosz Szövetségi Levéltári Ügynökség – Oroszország Katonai Állami Levéltára – segítenek beszerezni a szükséges igazoló okiratokat. Ha a magyar állam kárpótlásban részesítette a családot, Budapest Főváros Kormányhivatala – Gyámügyi és Igazságügyi Főosztály – Kárpótlási és Családi Csődvédelmi Osztályától is igényelhető igazoló okirat.
Hegyi Emese hangsúlyozta, hogy bátran forduljanak hozzájuk segítségért a 0727–866350-as telefonszámon vagy az udvszekirmdsz@yahoo.com elektronikus postacímen.
– Az orosz hadifogság igazolása sok esetben nem olyan egyszerű, de a lehetséges utakat meg kell próbálni – tette hozzá az iroda munkatársa.
Találkoztunk olyan jogosulttal, aki arról számolt be, hogy az orosz katonai hatóságok viszonylag rövid idő alatt válaszoltak kérelmére. Más meg arról számolt be, hogy a bíróságon érvényesítette a hivatal által korábban elutasított igazoltást. A szakemberek és a jogosultságot már megszerzett személyek egyaránt azt javasolják, hogy valamennyi lehetséges utat végig kell járni.
A témában kerestük a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökséget is, de lapzártáig nem kaptunk választ.