Történelmi román arany David Popovici-tól

Hihetetlen izgalmak után David Popovici megszerezte a román küldöttség első érmét, méghozzá aranyat, az olimpiai játékok hétfői napján. A 19 esztendős gyorsúszó specialista 0,02 másodperccel, egy benyúlással lett aranyérmes. A háromszéki Molnár Ede peches volt.

David Popovici hatalmas úszással aranyérmes Fotó: prosport.ro

Óriási várakozás előzte meg a román küldöttség részéről a hétfő esti 200 m gyorsúszás fináléját, hiszen a 19 esztendős, nagyon szerény, ám hihetetlen eredményeket a háta mögött tudó David Popovici favoritként ugrott vízbe. A finálé hatalmas csatát hozott, és a román fiú az utolsó 20 méteren robbant egy benyúlással, 0,02 másodperccel (!) megelőzve a mezőnyt az első helyen végzett a britt Matthew Richards és az amerikai Luke Hobson előtt.

Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Popovici egyszersmind történelmet írt, hiszen Romániának ő az első férfi aranyérmes úszója. Az olimpiák története során eddig csak Răzvan Florea állhatott dobogóra ötkarikás játékokon, méghozzá a 2004-es athéni játékokon.

A román evezős női 8+1 bejutott a döntőbe, ám a további versenyzők nem szerepeltek jól. Az asztaliteniszező Ovidiu Ionescu és Elizabeta Samara kiestek, akárcsak a teniszező Jaquelin Cristian. Női párosban az Ana Bogdan-Jaquelin Cristian páros is búcsúzott.

A háromszéki Molnár Ede hegyikerékpárban állt rajthoz élete első olimpiáján és nagyon peches véget ért számára a verseny. A 33. helyről induló Molnár az első kört a 14. helyen zárt, majd feljött a hatodik pozícióba (!), ám a verseny felénél, az igencsak technikás pályán, a hátsó kereke valósággal széttört távol a szervizponttól. Mire sikerült kicserélni, több mint 10 percet veszített és visszacsúszott, végül a zsűri kiemelte a versenyből, hiszen az élen járók beérték.

Magyar szempontból a hétfői nap sem volt érmes. Az úszók közül a még mindig tini Jackl Vivien nem jutott fináléba 400 m vegyesen, akárcsak Sárkány Zalán. Férfi tőrben Dósa Dániel az első körben kikapott egyiptomi ellenfelétől. A női kardban három sportoló is versenyben volt. Pusztai Liza magyar csatában maradt alul a nyolcaddöntőben Márton Annával szemben, akinek végül a negyeddöntő jelentette a végállomást, akárcsak Szűcs Lucának.

Ökölvívásban viszont Kovács Richárd (63,5 kg) továbbjutott a negyeddöntőbe, miután egyhangú pontozással legyőzte ausztrál ellenfelét. A női vízilabdázók és a magyar férfi kézilabdások viszont javítottak első fordulóbeli buktájuk után. Előbbiek Kanadát verték simán, 12-7 arányban, míg utóbbiak egy verekedős meccsen Argentínát fektették két vállra 35-25 arányban.

Román–magyar csata a tatamin
Az olimpiai játékok ötödik napja meghozza az első magyar–román csatát, méghozzá cselgáncsban. A Tokióban bronzérmet szerző Tóth Krisztián a 90 kilósok között a román Creț Alexszel küzd majd meg. Ugyanakkor szoríthatunk Kós Hubertnek 200 háton (előfutam), valamint a magyar férfi kardcsapatnak. Éremért úszik 200 m pillangón Milák Kristóf, míg 100 m gyorson David Popovici.

Triatlon: Kuttor-Bragmayer Zsanett (9.50).
Kézilabda, férfi: Norvégia – Magyarország (10.00).
Sportlövészet, férfi 50 m sportpuska: Péni István (10.00).
Asztalitenisz: női 3. forduló: Póta Georgina – Shin Yubin (11.00).
Cselgáncs: női 70 kg: Grecsák Szabina – Coughlan Aolfe (11.30); férfi 90 kg: Tóth Krisztián – Creț Alex (11.30).
Evezés: férfi kormányos nélküli kettes, elődöntő: Arteni–Florin (11.34); női kormányos nélküli kettes, elődöntő: Vrinceanu–Ioana (11.25); női könnyűsúlyú kétpárevezős: Gianina Elena – Cozmiuc Ionela (12.34); férfi négypárevezős, B döntő: Románia (13.02); női négypárevezős, B döntő: Románia (13.14).
Úszás: férfi 200 m hát: Kós Hubert (12.21); női 200 m pillangó: Kapás Boglárka (12.46).
Vívás: férfi kardcsapat: Magyarország – Olaszország (14.30).
Íjászat: női egyéni: Amaistroiaie Madalina – Moshe Mikaella (14.57).