Távhőt jó árban, jó infrastruktúrával
Még e hónap végén jóváhagyhatja Csíkszereda önkormányzati testülete a város új energetikai tervét – közölte érdeklődésünkre a városháza. A városfejlesztés egyik alapdokumentuma arra nyújt majd válaszokat, hogy miként lehet hatékony, korszerű, kogenerált rendszerrel is megerősített távhőszolgáltatást biztosítani. Egyik célja az, hogy a távhőszolgáltatásra visszacsatlakozások történjenek azokon a helyszíneken is, ahol már a város nem szolgáltat.
Csíkszeredában jelenleg 1748 lakrész, 19 intézmény és 15 cég használja a távhőszolgáltatást a Közüzemek Rt. legfrissebb adatai szerint. Az új energetikai terv egyik célja az említett mutatók növelése. A Városháza a témában küldött kérdéseinkre arról tájékoztatott: „nem pusztán tervről vagy projektről” van szó, hanem „stratégiáról”, amely az iránymutatás mellett alapdokumentuma lesz a városfejlesztésnek, a kormánytámogatások, uniós és nemzetközi támogatások megpályázásának.
„A stratégia általánosságban arra nyújt válaszokat, hogy miképpen tudunk hatékony, korszerű, kogenerált rendszerrel is megerősített távhőszolgáltatást nyújtani. Ezáltal egyrészt visszatérhetünk olyan helyszínekre, ahol már nem szolgáltatunk, másrészt bevonhatunk a hálózatba további intézményeket, cégeket. Az a célunk, hogy a távhőt jó árban, jó infrastruktúrával biztosíthassuk a jövőben. Az országos és a nemzetközi trendek is azt mutatják, hogy a következő két évtizedben a távhőszolgáltatás felértékelődik, és mi céltudatosan készülünk erre a változásra” – mutatott rá a városháza. Az említett stratégia célkitűzései közé tartozik, hogy megbízható és megfizethető hőenergia-szolgáltatást biztosíthassanak minden lakos számára, a megújuló energiaforrások használatát előmozdítsák a beruházások által (pl. nap- és geotermikus energia előállítása, alkalmazása), továbbá kiemelt cél a hőenergia-ellátó rendszerek energiahatékonyságának növelése, a hőenergia elosztására szolgáló meglévő infrastruktúra korszerűsítése, a fejlett technológiák bevezetése az energiafogyasztás nyomon követésére és ellenőrzésére, tájékoztató és oktatási kampányok a lakosság számára az energia hatékony felhasználásáról, illetve korszerű technológiai megoldások bevezetése a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében – közölte a hivatal.
Az energetikai terv készítésének folyamata a Városháza szerint „előrehaladott állapotban van, és amennyiben az önkormányzati szakbizottságok rendjén találják, e hónap végén, a soros havi ülésen jóvá is hagyhatja a képviselő-testület”.