Pályaorientációs szakmai nap a Pedagógusok Házában
Az iskolai pályaorientáció aktuális helyzetét, hatékonyabbá tételének lehetőségeit vitatták meg azon a szombati szakmai képzésen, amelyen mintegy ötven pedagógus vett részt. A szakmai fórum kezdeményezőinek nem titkolt célja magasabb szintre emelni a diákok pályaválasztását elősegítő tevékenységet a Hargita megyei tanintézményekben.
Csíkszeredában, az Apáczai Csere János Pedagógusok Házában szombaton 10 órakor rajtolt az első alkalommal megszervezett pályaorientációs szakmai nap, az Élet.Pálya.Modell című eseményt a Pedagógusok Háza a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével (RMPSZ) közösen, a VisitHarghita és a Megyei Fejlesztési Ügynökség támogatásával, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrás Központ, illetve a tanfelügyelőség szakmai részvételével szervezte meg. A szakmai napon pedagógusok, osztályfőnökök, iskolaigazgatók, iskolai tanácsadók vettek részt.
Meglátni a gyermeket
Izgalmas ráhangoló előadásokkal rajtolt az esemény. Elsőként Jukka Sinnemäki, a finnországi Jyväskylä-i Keresztény Iskola tanára, a Globális Tanári díj oktatási innovációs nagydíjasa kapcsolódott be online a konferenciába. A jeles pedagógus, a méltán híres finn oktatási rendszer képviselője többek között a gyermek méltóságának tiszteletét hangsúlyozta, illetve az olyan tanulási környezet kialakításának fontosságát, amely a jóllétre, a támogató, elfogadó közösségre, illetve a jelen megélésre alapul, ahol a gyermekekben lévő rejtett értékek is láthatóvá válhatnak. Kádár Annamária volt a második plenáris előadás ugyancsak „online” vendége, az ismert hazai pszichológus legújabb könyve, a Valódi példaképek apropóján az életmesék, az életpéldák fontosságáról beszélt, amelyek útravalóként is „működhetnek” a pályaválasztási folyamatban, továbbá ő is kiemelte – amit korábban Jukka Sinnemäki is –, hogy mennyire meghatározó megélni azt, hogy valaki hisz bennünk.
Jól bevált gyakorlatok
Több résztvevős pódiumbeszélgetés következett a programban: Ferencz-Salamon Alpár, a Pedagógusok Házának igazgatója ezzel egy párbeszédet indított el a pályaorinetációról, hiszen – mint többször is hangsúlyozta – ezzel a szakmai nappal hagyományt szeretnének teremteni, mert céljuk a pályaorientációban érdekelt és képzett szakemberek közösségbe szervezése, pályaorientációs tananyagok közös kidolgozása, amelyek az osztályfőnököket segítenék a mindennapokban. Ezenkívül egy kreditpontokkal járó továbbképzési program ös�szeállítása is szerepel a tervek között. A beszélgetés alkalmat teremtett olyan jó gyakorlatok bemutatására is, mint a Nevelési Tanácsadó és Erőforrás Központ Sulibörzéje, a tanfelügyelőség által szervezett Szakmák Éjszakája vagy akár a Sapientia – EMTE karriertanácsadási kezdeményezései. Civil projekteket is megismerhettek a jelenlévők: a székelyudvarhelyi Korrekta Médiaműhely által szervezett komplex pályaorientációs képzést, illetve a marosvásárhelyi Szak-Ma podcastet, amelyet a Facebook közösségi oldalon lehet követni. Délután tematikus workshopokkal folytatódott a szakmai nap, amely egyébként két nyelven – románul és magyarul – zajlott.
Asztalos Ágnes