Hirdetés

Ötmillió távhőrendszerre

Az elmúlt év novemberében drasztikusan – 360 lejről 495 lejre – emelték a gigakalória árát Csíkszeredában. A számlákon ez a drágítás egyelőre nem mutatkozik látványosan, ami az enyhe télnek is köszönhető.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 4 perc
Ötmillió távhőrendszerre
Fotó: László F. Csaba

Másfél millió lejes veszteséggel zárta a csíkszeredai Gos­com Rt. az elmúlt évet, ugyanakkor az idén 12,9 millió lejből fog gazdálkodni – tudtuk meg Biró Hajnalkától, a távhőszolgáltató vállalat igazgatójától, aki az idei fűtésszezon kapcsán úgy látja, általánosságban véve elégedettek a fogyasztók, kisebb problémák ugyan adódnak, de azokat igyekeznek operatívan orvosolni. A tavaly év végi díjemelés nem befolyásolta különösebben a téli szezont, a lakosság – a tulajdonosi társulások – tartozása nem ugrott meg jelentősen, 400 ezer lejes szinten volt február végén, ami általában március–áprilisban növekvő tendenciát fog mutatni, majd csökkenés következik. A hőenergia előállítási árának növelésére a költségek növekedése miatt volt szükség, a lakossági árat az önkormányzat az előállítási árral arányosan emelte.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Az enyhe tél megkímélte a pénztárcákat

Megtudtuk: a számlák értéke valamelyest emelkedett, mivel a gigakalória megemelkedett árát november 13-tól alkalmazzák, viszont a 2023 novembere, decem­bere enyhébb volt, mint 2022 hasonló hónapjai, így átlagban a tulajdonosi társulásoknak kiállított számlák értéke nem növekedett olyan arányban, mint az ár. Az idei január már hidegebb volt a tavalyinál, és ez a számlák értékében is tükröződött. Példaként egy ANL-s tömbházlakás januári fűtésszámlája átlagban 485 lej volt.
A távhőszolgáltató vezetői úgy értékelik, hogy bár megemelkedett a gigakalória ára tavaly novemberben, ez nem indított el leválási folyamatot. A szabályzat szerint fűtésidényben a leválás nem lehetséges, csak az idény lejárta után, de ilyen irányú szándék jelzése sem érkezett a vállalathoz. 

– Bízom benne, hogy az áremelkedés nem fog leválási folyamatot elindítani, mert bár a távhővel fűtött tömbházak szétszórva vannak a város területén, továbbra is a minőségi fűtésszolgáltatás biztosítása a célunk

– fogalmazott Biró. 
A cégnek egyébként jelenleg 24 alkalmazottja van, 1755 lakrész fűtését biztosítják, 19 intézményét és 15 cégét, télen 5, nyáron 3 kazánházat működtetnek.

A távfűtés európai tendencia

A távhőszolgáltatási rendszer fenntartása hosszú távon fontos a városnak, mert az európai szabványok egyre szűkítik az alternatív fűtésmódok használatát, főleg társasházakban, és ezért meg kell tartani, meg kell adni a lehetőséget a Goscom rendszerére való visszakapcsolódásra – közölte érdeklődésünkre Korodi Attila.
Csíkszereda polgármestere felhívta a figyelmet arra, hogy a székelyföldi városok többsége elveszítette a táv­hő­szolgáltatást biztosító alapinfrastruktúráját, de Csík­sze­re­dának ezt meg kell men­tenie, mert bár ez most pénzbe kerül, viszont hosszú távon sokkal olcsóbb, s egészségesebb ez a hozzáállás, mint majd alkalomadtán nulláról felépíteni az egészet, hisz az európai tendencia szerint a városokban a távfűtésnek van jövője, noha a hazai jogszabályi környezet egyelőre nem a legmegfelelőbb, hosszú távon az is rendeződhet.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!