Összeférhetetlenségi végzés két orvos esetében
Összeférhetetlenséget állapított meg az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség két Hargita megyei orvos esetében. Az összeférhetetlenség feloldása miatt egy hónappal ezelőtt a csíkszeredai dr. Dorin Sîngeorzan osztályvezetői állásáról, egy évvel ezelőtt pedig a székelyudvarhelyi dr. Szentannai Dénes magánvállalkozásának irányításáról mondott le.
[caption id="attachment_32070" align="aligncenter" width="620"] Fotó: László Róbert[/caption]
Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) napokban kiadott közleménye négy orvosra vonatkozik, ebből kettő – dr. Szentannai Dénes és dr. Dorin Sîngeorzan – Hargita megyei. Mindketten tőlünk értesültek az ANI döntéséről.
A közlemény szerint dr. Szentannai Dénes esetében 2006. május 2. és 2015. július 31. között állt fenn összeférhetetlenség, mivel egyidejűleg a székelyudvarhelyi városi kórház fül-orr-gégészeti osztályának vezetését és a Clear-Sound Kft. ügyvezetését is ellátta.
Még nem értesítették az orvosokat
– Nem tájékoztattak a végzésről – mondta megkeresésünkre a székelyudvarhelyi osztályvezető. – Én már egy évvel ezelőtt lemondtam a magánrendelőm adminisztrátori funkciójáról. 1992-ben hoztam létre a kft.-t, tehát már régen megvolt, amikor osztályvezető lettem, de nem tájékoztattak arról, hogy a kettő nem fér össze. Amikor tudomást vettem arról, hogy összeférhetetlenség áll fenn, lemondtam a cégvezetésről. Szomorú vagyok, hogy ez nálunk így működik, hiszen Romániában minden orvosnak van magánrendelője, ha nincs, azt is mondhatnánk, hogy gyengén végzi a szakmáját. Én már a karrierem végéhez közeledem, nem szeretném, ha a döntésnek következményei lennének, de mindenképpen megvárom a hivatalos értesítését, és ha szükséges, fellebbezni fogok.
A csíkszeredai dr. Dorin Sîngeorzan esetében az Összeférhetetlenségi Ügynökség közleménye szerint két ízben is összeférhetetlenség állt fenn: előbb 2007. december 1. és 2008. március 5. között, amikor a megyei sürgősségi kórház urológiai osztályának osztályvezetője és egyidejűleg a Zulart Kft. adminisztrátora, majd 2011. május 20. és 2016. május 31-e között, amikor a kórház osztályvezetője és a Multimed Kft. cégvezetője volt.
– Egyrészt egy olyan cég vezetése miatt állapítottak meg összeférhetetlenséget, amelyen keresztül a fiam online kereskedelmet folytatott, majd az ANI szerint a Multimed Kft. orvos-igazgatói beosztása nem fért össze a kórház urológiai osztályának vezetésével – világosított fel dr. Dorin Sîngeorzan Dorin. – Tudomásul vettem a megállapítást, és már több mint egy hónapja benyújtottam a lemondásomat az osztályvezetésről. Várom az igazgatótanács döntését. Én azt hiszem, az ország majdnem mindegyik osztályvezető főorvosa hasonló helyzetben van, és úgy gondolom, a kórház jogi irodája felvilágosíthatott volna már az alkalmazáskor erről az összeférhetetlenségről.
Amint dr. Demeter Ferenc kórházmenedzser tájékoztatott, az urológiai osztály vezetését ideiglenesen dr. Albert Claudiu látja el. Az előírások szerint azok a személyek, akiknél összeférhetetlenséget állapítottak meg, három évig nem tölthetnek be hasonló beosztást.
Szigorú előírások
– Az egészségügy évek óta a Feddhetetlenségi Ügynökség és a DNA célkeresztjében van, ezt nyilatkozta nemrégiben Laura Codruța Kövesi főügyész – mondta dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. – A főügyésznő egy televíziós nyilatkozatban kifejtette, hogy őket is figyelmeztette a titkosszolgálat, hogy az egészségügy egy nagy rizikót magában hordozó ágazat, mivel nagy pénzek forognak benne. Valószínűleg ennek tudható be, hogy az utóbbi időben sok orvost vizsgáltak ilyen szempontból.
Tar Gyöngyi kifejtette, nagyon szigorú előírások vannak összeférhetetlenség szempontjából az osztályvezetőkkel kapcsolatban, a menedzseri állás mellett ugyanis jószerével semmit nem lehet gyakorolni a művészeteken és az oktatáson kívül. A közegészségügyi igazgatóság vezetője elmondta, hogy míg az orvos végzettségű köztisztviselőknél megengedett az orvosi tevékenység folytatása magánszférában, mert hanem öt éven belül elveszíthetik az orvosi diplomájukat, addig a kórházmenedzserekre és az osztályvezetőkre más szabályozás érvényes, ők közalkalmazottak, de nem köztisztviselők.
– Sajnos, sokakat váratlanul ér egy-egy ilyen kivizsgálás – fejtette ki dr. Tar Gyöngyi –, mert nem elég világosak a törvények, kevés a szakjogász, aki helyesen értelmezi a törvényeket, és a kórházaknak általában nincs olyan jogi szakértője, aki erre figyelmeztette volna az érintetteket, szóval ezekben az esetekben általában nem rosszhiszeműségről, hanem tájékozatlanságról van szó.
Daczó Katalin