Nyeregben érezhették magukat az ünneplők
A korábbi évekhez hasonlóan, idén is gazdag felhozatallal csalogatta a csíksomlyói Nyeregbe az érdeklődőket az Ezer Székely Leány Napja. A szombati rendezvényen közel 1800 leány és 800 fiú regisztrált népviseletben, ugyanakkor szép számban voltak „civilben” is kíváncsiak a legnagyobb székelyföldi hagyományőrző ünnepre. Csíkszentimre helytállt házigazdaként, jövőre Tusnádfürdőre vár a megtisztelő szerep.
[gallery link="file" ids="31719,31720"]
Már jóval 9 óra előtt kezdtek gyülekezni Csíkszereda főterén a népviseletbe öltözött székelyek: főként lányok, de a legények sem vallottak szégyent. És akadtak köztük kevésbé fiatalok, de erről csak egy-egy ránc árulkodott, semmiképp sem a lelkességük. Székelyföld legnagyobb hagyományőrző ünnepére, az Ezer Székely Leány Napjára érkeztek Hargita, Kovászna és Maros, de még Fehér megyéből is. Közben a csíkszentimrei Zöld Fák Fúvószenekar szórakoztatta a gyülekezőket. Ezrek népesítették be a főteret, mire elkezdődtek a megnyitóbeszédek.
– Örömmel éljük meg a hagyományokat, és ezzel üzenünk az idegenben élőknek is: mindig hazavárjuk őket. Legyen ez a nap a székely konok meggyőződést felváltó szerény bizonyosság napja – fogalmazott Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke.
– A hagyomány akkor él, ha élettel töltjük meg. Jó, hogy van egy szál, ami generációkat köt össze, amely hagyományőrzés és közösségépítés is egyben – mondta Grüman Róbert, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke. Köszöntötte a jelenlevőket Hargita megye testvérmegyéinek – Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun – nevében Török Dezső és Rideg László közgyűlési elnök, valamint Bányai Gábor magyarországi országgyűlési képviselő.
Ezt követően András Mihály, a szervező Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes vezetője közös táncba hívta az ünneplőket.
Világra hozni a bennünk rejlő misztériumot
A program Csíksomlyón folytatódott, ahol az Ezer Székely Leány Napja mellett a Sarlós Boldogasszonynak szentelt kegytemplom búcsúját is megünnepelték.
– Mindannyian magunkban hordozunk egy titkot, ami nem birtokolható, amit meg kell osztanunk másokkal. Gondoskodnunk kell erről a misztériumról, amely meg akar születni bennünk, életünk minden szakaszában ennek a világra hozása a hivatásunk – hangzott el a szentbeszédben, amelyet Szűz Mária Szent Erzsébetnél tett látogatására épített Veress Sándor, Kászonújfalu plébánosa. – Hisszük-e, hogy nem véletlenül vagyunk a Kárpát-medencében? Hisszük-e, hogy Istennek terve van velünk? Nem véletlen, hogy itt vagyunk, és ennek az öröme járja át ezt az ünnepet. A fa mindig a gyökerével válaszol a viharra – zárta gondolatait Illyés Gyulát idézve a plébános.
A templomi ünnepet követően a tömeg kivonult a Nyeregbe, amelyet a tiszteletbeli házigazda, Csíkszentimre készített elő a nagyszabású ünnepségre. Sajátos színfoltja volt az eseménynek a szarvast mintázó aranykapu, amelyet a szentimreiek egy 150 éves büdösfürdői fénykép alapján készítettek el.
– Örömünnep kell hogy legyen a mai. A régiek kitartottak, pedig nekik nehezebb életük volt. Nem szabad beállnunk a gyáva menetbe – mondta beszédében Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere, egy helyi háborús hős tanításaira alapozva.
– Miért vagyunk itt? Remélem, mindannyian feltettük magunkban ezt a kérdést. Meggyőződésem, hogy a román állam is feltette magának, hiszen zsidókból, szászokból, svábokból már csak hírmondónak maradtak, mi viszont itt vagyunk. Trianon után alig tíz évvel elődeink már látták, hogy nagy baj van – utalt az ünnepség létrejöttére Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere. – Ha végignézzük a veszendő Európát, azt láthatjuk, hogy nálunk még mindig erős a hit. Ezért lehetünk itt – hangsúlyozta. Ráduly leszögezte: elvándorlás már évszázadokkal ezelőtt is volt, mi változtunk meg és lettünk önzőkké. A ma divatos örökös siránkozás a gyermekvállalás rovására megy – tette hozzá.
Az Ezer Székely Leány Napja Alapítvány részéről Gergely István „Tiszti” megjegyezte: itt nemcsak halnunk, hanem élnünk is kell. „Ragaszkodjatok ahhoz, amitek van, hogy el ne veszítsétek a koronátokat” – idézett a Jelenések könyvéből.
Böjte Csaba ferences szerzetes röviden szólalt fel, átadta a szót a 99 éves Antal atyának, aki a legelső, 1931-es alkalomnak is szemtanúja volt. A nyugdíjas pap a Márton Áron-i örökség fontosságát hangsúlyozta, és a néhai püspök vágyának beteljesítésére hívta az egybegyűlteket: dolgozzunk azért, hogy Erdély legyen ismét Tündérkert.
Sokszínű népviselethez sokszínű program
A Nyeregben mintegy 25 tánccsoport lépett fel. Csíkszentimre mellett Csíkszereda, Csíkszentkirály és Berekfürdő, Csíkvacsárcsi, Csíkmenaság, Csíkszentlélek és Fitód, Csíkszentdomokos, Madéfalva, Csíkcsicsó, Csíkcsomortán, Tusnádfürdő, Kászonaltíz, Szentegyháza, Kecset, Borszék, Gyulakuta, Marosludas, Csombord hagyományőrzői táncoltak a színpadon, de több mint 300 népviseletbe öltözött háromszéki is emelte jelenlétével a rendezvény színvonalát.
Fábián Éva mesemondó, népdalénekes fellépései, kézműves kiállítás és vásár, gyermekfoglalkozások, hagyományos mesterségek bemutatói, népviseletmustra, fotópályázat is tarkította a felhozatalt, akárcsak a házigazda szentimreiek népviselet-kiállítása. A néha-néha eleredő eső sem szegte a jókedvet, a közös fotóra több mint 2500 székely ruhás ünneplő gyűlt össze.
A lakosságarány szempontjából idén a tusnádfürdői bizonyult a legnépesebb küldöttségnek, így jövőre ők lesznek az esemény házigazdái.
Van még tartalék
Az ünnepet a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, valamint az Ezer Székely Leány Napja Alapítvány szervezte, társszervezőként segített a megyei önkormányzat és a Székelyföldi Kézművesek Egyesülete.
A Hargita együttes vezetője, András Mihály a szervezéssel járó aggodalmakat hátrahagyva nyilatkozott lapunknak.
– Jó szervezőcsapattal dolgoztunk együtt, mindenki tudja a dolgát, ezért megnyugodhatunk. Kicsit sok volt a szónok, improvizált programváltozások történtek, de nem volt kezelhetetlen. Már készül a lista, hogy jövőre mivel múlhatjuk felül az ideit. A tét mindig az, hogy jobbak legyünk, mint korábban. Én személyesen leginkább a lebutulástól, a középszerűségtől félek. De van még bőven tartalék, mindenben minőségibbnek kell lennünk: a viseletben, a kimondott szóban, az imában, a lónak a megtakarításában, a szekér kinézetében, az ének tisztaságában, a tánc minőségében. Mérvadó, hogy mennyi giccset tudunk kigyomlálni a színpadi műsorból és a kézművesvásárból – nyilatkozta.
A megyei mentőszolgálattól megtudtuk: a többezres tömeg figyelt a biztonságra, senkit sem kellett kórházba szállítani.
Az Ezer Székely Leány Napját 85 évvel ezelőtt, 1931-ben hívták életre. Hitében erős, erkölcsében tiszta, önazonosságában erős ifjúságért kiáltottak a szervezők. Azóta fakult a hit, az erkölcs és az önazonosság is, de a szombati rendezvény bizonyította: gazdag táptalaja van még a gyökereinknek.
Kovács Hont Imre