Nem vonzó a pályakezdőknek a közalkalmazotti könyvelés
Egyre nehezebb lesz könyvelőt találniuk a helyi önkormányzatoknak, ha az utóbbi évek tendenciája folytatódik. A fiatal könyvelőknek nem vonzó a közszféra, az alacsony fizetések és a folyamatos ellenőrzések miatti stresszhelyzet elrettenti őket a pályától, az egyre inkább „elöregedő” könyvelői ágazatnak máris utánpótlás-problémákkal kell szembenéznie. Megyei szinten a szakma, a Sapientia – EMTE, a megyei tanács és a közpénzügyi igazgatóság összefogása jelenthet megoldást.
[caption id="attachment_31973" align="aligncenter" width="620"] A Romániai Könyvszakértők és Mérlegképes Könyvelők testületének csíkszeredai épülete. Megelőznék a súlyos fennakadásokat Fotó: László Róbert[/caption]
Nevetségesen alacsony fizetés, nagy felelősség, minimális előrelépési és fejlődési lehetőség. Akkor miért? – teszik fel a kérdést a pályakezdő könyvelők, amikor szóba kerül a közalkalmazotti könyvelés. A fiatalok számára nem vonzó, és így nem is cél, hogy közszférában, ezen belül is polgármesteri hivataloknál vállaljanak munkát.
Egy június végi prefektusi kollégiumi ülésen felvetődött – immár nem először –, hogy egyes helyi önkormányzatok könyvelőhiánnyal küzdenek. Egyelőre nem súlyosak ezek a problémák, mert rövid időn belül orvosolni lehet a gondokat, de a közeljövőben sok fejfájással járó átmeneti elakadást jelenthet a közigazgatás életében, ha néhány napra, hétre „elfogy” a könyvelő.
Nagy felelősség, kis fizetés
Hargita megyében körülbelül másfél éve kezdtek foglalkozni a kérdéssel. Gencsi Mihály, a Romániai Könyvszakértők és Mérlegképes Könyvelők Testülete (CECCAR) Hargita megyei szervezetének elnöke szerint kijelenthető, hogy hiány van közalkalmazotti könyvelőkből, ugyanakkor, ha időben lépnek, elejét vehetik annak, hogy igazán súlyos fennakadások történjenek.
– Minimálbérhez közeli kezdő fizetésre számíthatnak jelenleg a közalkalmazotti könyvelők. Közpénzről lévén szó, az intézmények nagyon szűkmarkúak, mert mindenki irányába el kell számolniuk a kiadásukkal, és többek között itt próbálnak spórolni. Ez az egyik oka annak, hogy a fiatalok számára nem vonzó a könyvelői pályának ez az ágazata – nyilatkozta Gencsi Mihály. – Az is távol tartja a fiatalokat, hogy a könyvelő végül is az állam embere, a kifizetéseket, a pénzek elszámolását átláthatóan kell elvégeznie, és a rendszer mára már informatizált, de mégis egyre nagyobb odafigyelést igényel. Nap mint nap ellenőrzések vannak, és most kezdünk mentalitásban eljutni odáig, hogy rá kell jönnünk: pozitívan kell elbírálnunk magunkban ezeket az ellenőrzéseket, mert a hibák kizárását, megelőzését célozzák. Ettől függetlenül nem teszik népszerűvé az ágazatot. Egyre több idős könyvelő megy nyugdíjba, és nincs meg a kellő utánpótlás.
Gencsi szerint már a képzés során is nagyobb hangsúlyt kell arra fektetni, hogy a pályakezdő könyvelők megismerjék a könyvelés szépségét. Ezt segítené elő, ha mentorok segítenék a fiatalok képzését, elhelyezkedését.
– A Sapientia – EMTE-vel, a megyei tanáccsal és a megyei közpénzügyi igazgatósággal együtt már több alkalommal is egyeztettünk annak érdekében, hogy ösztöndíjjal is támogatott moduláris egyetemi képzés induljon Csíkszeredában, amely kifejezetten a közalkalmazotti könyvelőket segítené a tanulmányaikban. Egyelőre nincs konkrét előrelépés, de napirenden van az elképzelés – mondta Gencsi.
Könyvelő elég van, de közalkalmazotti kevés
Maga a CECCAR minden évben 40 órás továbbképzést biztosít a könyvelőknek, és ezekre rendszerint nem csak a tagság látogat el, sőt zömében külsősök hallgatják az előadásokat.
– A testületünk hároméves képzése után szerezhetik meg a könyvelők a könyvszakértői és a mérlegképes minősítést. Csökken az érdeklődés, öt évvel ezelőtt még mintegy 90 hallgatónk volt, idén viszont csak 41-en vannak a három évfolyamon. Rengeteg vállalkozás szűnt meg a közelmúltban, ráadásul maguk a cégek sem ragaszkodnak ahhoz, hogy a könyvelőik könyvszakértők, mérlegképesek legyenek. A piac alakulása szerint ugyanakkor általánosan nincs hiány könyvelőkből, de ez nem igaz a közalkalmazotti könyvelőkre – részletezte Simon Margit, a CECCAR Hargita megyei szervezetének képzésért felelős munkatársa. – A képzéseinken azt tapasztaljuk, hogy nagy hátrány sokak számára, hogy a képzés román nyelven folyik – tette hozzá.
Mesteri képzés indulhat a Sapientián
Országos szintű probléma, hogy a bérezési rendszer miatt a közintézményekben alkalmanként minimálbér alatti fizetést kapnak a pályakezdők, holott a tudásuk és felkészültségük megvan a munka hatékony elvégzéséhez – hangsúlyozta Fülöp Árpád, a Sapientia – EMTE könyvelés és gazdálkodási informatika szakának könyvelési szakkoordinátora.
– Posztgraduális képzésben gondolkodunk, amely kifejezetten a közalkalmazotti könyvelői ágazat erősítését szolgálná. A megyei tanács jelezte, hogy lehetősége szerint ösztöndíjról is gondoskodna, de a párbeszédben a megyei közpénzügyi igazgatóság is részt vesz. Én meg vagyok győződve afelől, hogy ha idéntől nem is, de a következő tanévtől mesteri tagozaton elindul a képzés – válaszolta kérdésünkre Fülöp Árpád.
Kovács Hont Imre