Az úzvölgyi katonatemetőben történtek kivizsgálását kéri Borboly Csaba és több megyei polgármester
Közös petíciót intézett a Belügyminisztériumhoz Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és több helyi önkormányzati vezető. A levélben kérik a július 8-án az úzvölgyi katonatemetőben történtek kivizsgálását és a törvény által előírt jóvátételt.
Az úzvölgyi katonatemetőben 2023. július 8-án történtek kivizsgálását kéri Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és több Hargita megyei polgármester, ennek érdekében közös petíciót nyújtanak be a Belügyminisztériumhoz. Az említett időpontban több hazai szervezet képviselői léptek be a sírkertbe, meggyalázták, megrongálták a sírokat 150 fakereszt elhelyezésével, és mindez a rendőrség meg a csendőrség jelenlétében történt, anélkül, hogy közbelépett volna, vagy azonnali intézkedéseket foganatosított volna az eset kezelésére.
A petíció aláírói kitérnek arra, hogy az úzvölgyi Hősök Nemzetközi Temetője nagy jelentőségű építészeti, kulturális és spirituális komplexum, amely védelmet, megőrzést és kellő figyelmet igényel.
Meggyőződésünk, hogy Hargita megye közigazgatási-területi egységei nem alsóbbrendűek ebben az országban. Elfogadhatatlan, hogy 2023. július 8-án, szombaton ilyen nagyszabású vandalizmus történt a katonatemetőben. A vandálok megfékezése elmaradt, pedig felelős hatóságok képviselői jelenlétében történt a temetőrongálás
– áll a petícióban.
A magántulajdonhoz való jog sérült
A beadvány megfogalmazói felhívják a figyelmet arra is, hogy ebben az országban minden földdarab magán- vagy köztulajdonban van, amit a törvény által védett jogi rendszer szabályoz. A magántulajdont a törvény a tulajdonostól függetlenül egyformán garantálja és védi, és amíg a tulajdonjog Csíkszentmárton önkormányzatáé, addig elfogadhatatlan, hogy a rendőrség és a csendőrség engedi, hogy bizonyos emberek megrongálják és megalázzák a Hősök temetőjét, ami felelőtlen, barbár és nem utolsósorban provokatív cselekedet, fogalmaznak a petíció aláírói.
Az indoklást követően kérik a belügyminisztert, hogy a hadisírok és emlékművek rendjéről szóló 2003. évi 379. számú törvény értelmében tegyen meg minden szükséges intézkedést a fent említett eset kivizsgálására, és kérik, hogy jelenlétével vagy közvetett utasításával tegye meg a szükséges intézkedéseket, hogy a polgárok felelős polgári magatartást tanúsítsanak, tisztelettel és előzékenységgel viszonyuljanak a halottaknak emléket állító szent helyekhez és kegyhelyekhez.
Remény a törvényes eljárásban
„Ugyanakkor határozottan elítéljük ezt a felelőtlen és provokatív cselekedetet, és kifejezzük bizalmunkat abban, hogy Hargita megye illetékes hatóságai határozott és azonnali intézkedéseket tesznek az elkövetők azonosítása és felelősségre vonása érdekében” – áll a beadványban.
Nagyon bízunk abban, hogy az ilyen erkölcstelen és törvénytelen cselekmények a jövőben megelőzhetők lesznek Hargita megyében, és hogy a törvények Hargita megyében, akárcsak Romániában, az ország minden polgára számára azonosak, etnikai hovatartozástól függetlenül
– mondta Borboly.
A katonatemetőnél történt 2019-es rendbontáskor a megyeelnök annak ellenére kapott büntetést, hogy állítása szerint nem követett el szabálysértést. A büntetés miatt bírósághoz fordult. Alapfokon Csíkszeredában és fellebbvitelen a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán egyaránt a megyeelnöknek adtak igazat.
A Hargita Megyei Csendőrségtől kértünk választ arra vonatkozóan, hogy a legutóbb a fakereszteket illegálisan elhelyezők ellen indítottak-e eljárást. Egyelőre sem a csendőrségtől, sem pedig a Hargita megyei ügyészségtől nem érkezett kérdésünkre válasz.