Jubileumi ünnepség a Sapientián
Az előzetes regisztrációt követően szombaton a négy helyszín – a csíkszeredai, a sepsiszentgyörgyi, a kolozsvári és a marosvásárhelyi – egykori és mostani egyetemi oktatói közösen ünnepelték a Sapientia fennállásának húsz évét. A délutánt közösségi szaladással indították, egy, két, illetve öt kilométeres távok teljesítésére volt lehetőségük a különböző helyszínekről érkező sapientiás dolgozóknak.
Pódiumbeszélgetésen múltról és jövőről Ezt követően egyetemi sétán bemutatták a Csíkszeredai Kar épületét, a résztvevők kiállításon vehették szemügyre – fotókon és egyéb újságcikkekben –, hogy az elmúlt húsz évben miként is alakult az egyetem sorsa. Az egyetemi sétát az épület nagy aulájában tartott pódiumbeszélgetéssel folytatták, amelynek moderátora Farkas Emőd, a Sapientia Alapítvány irodavezetője volt. Az ezen részt vevők pedig dr. Lázár Ede, a Csíkszeredai Kar dékánja, Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke és a Sapientia Alapítvány Kuratóriumának elnöke, dr. Tonk Márton, a Sapientia EMTE rektora, illetve dr. Kása Zoltán nyugalmazott professor emeritus. A másfél órás beszélgetés az egyetem elmúlt húsz évének visszatekintő, értékelő beszélgetése volt. A beszélgetés négy témakör köré épült; a beszélgetésben részt vevő négy személy személyes első kapcsolódása a Sapientiához, a második, hogy milyen szempontok alapján határozták meg a négy helyszínen, hogy mikor, hol és milyen képzés induljon. A személyes kapcsolatokat illetően dr. Tonk Márton megjegyezte, hogy már azelőtt kapcsolatba került az egyetemmel, mielőtt ez még formálisan megtörténhetett volna.
– Néhai édesapám, dr. Tonk Sándor révén tudtam már szinte a Sapientia megalakulása előtt az egyetemet érintő dolgokról. Hogy hogyan lehetséges? Elsősorban lelki támaszra és sofőrre volt szüksége édesapámnak – emlékezett vissza a rektor.
Dr. Lázár Ede a képzés kapcsán elmondta, hogy igyekeztek figyelembe venni a rendelkezésre álló lehetőségeket, illetve a térségben fennálló igényeket egyaránt. A harmadik téma a Sapientia Romániában és nemzetközileg betöltött szerepére vonatkozott. Dr. Kása Zoltán elmondta, hogy a Sapientia nehezen létezhetett volna a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem nélkül, hiszen szükség volt képzett szakemberekre, de az elmúlt húsz év mindenképpen vitathatatlan teljesítményét jelzi az egyetemnek, hogy már hazai és nemzetközileg is elismert helyet foglal el az egyetemek sorában.
Az utolsó témakör arra irányult, hogy mire a legbüszkébbek, és melyek a következő lépések, amelyeket meg kell tenni az egyetem további fejlődéséért. Dr. Kása Zoltán reméli, hogy a huszonötödik évfordulóra a Sapientia már doktori képzést is tud indítani, ezt látja egy további és elengedhetetlen lépésnek a nyugalmazott professzor. Kató Béla a Sapientia kapcsán elmondta, hogy magát az intézményt tartja a legnagyobb csodának, és erre a legbüszkébb.
– A semmiből egy olyan egyetemet építettünk fel infrastrukturálisan és közösségben, amely önmagáért beszél – zárta a beszélgetést a püspök.
Az esti koncert és buli Az este folyamán a hallgatókra is gondolva az egyetem parkolójában bulit tartottak, amelyen a hangulatfelelős elsőként Smoothnoise volt, majd Szabó Balázs Bandája koncertezett, és DJ Venom, a Halott Pénz együttes tagja játszott.
[gallery ids="133105,133104,133107"]Vlaicu Lajos