Helyben maradnak a helyszíni kitermelésből származó bevételek: a turizmus területén fejlesztenek Hargita megyében
Hargita megyében a turizmus fejlesztésére fordítják az ásványvíz-kitermelésből származó jövedelmet. Szerdán elfogadta a kormány annak a törvénynek a módszertanát, amely szerint az ásványvíz-kitermelés után fizetett illetéknek 45 százaléka a helyi és 35 százaléka a megyei önkormányzat költségvetését gyarapítja.
Hargita megyének ebből jelentős jövedelme származik, ugyanis az ásványvizek hazája, és az olyan nagy ásványvíztöltő vállalatok munkájának és fejlesztésének köszönhetően, mint a Hargita Gyöngye Rt., a Tusnád Ásványvíz Rt. vagy a borszéki ásványvíztöltőde, az államnak befizetett illetékből nagyobb összegek maradnak helyben – Hargita megyében, Csíkszentkirályon, Tusnád községben, Borszéken.
Mint ismeretes, szerdán döntött a kormány annak a törvénynek a hatálybaléptetési metodológiájáról, amely segítségével a felszíni kitermelésből származó bányailleték és az ásványvíz-kitermelésből származó illeték nyolcvan százaléka a helyi és megyei önkormányzatoknál marad. Hargita megye esetében az ásványvíz-kitermelés utáni illeték 35%-a a 2021-es évre például 3,5 millió lejt jelent, amit a turizmus fejlesztésére, a vendégéjszakák növelésére, projektek finanszírozására fordítanak.
[caption id="attachment_95362" align="alignnone" width="1080"] Népszerű a sóbánya, ahol nemcsak gyógyítanak, bányásznak is – egyelőre ez a mostani törvény nem terjed ki erre az altalajkincsre – Fotó: HN-archív[/caption]„Hargita megyében az említett vállalatok hozzájárulnak ahhoz, hogy ilyen jelentős jövedelem maradjon helyben, ezért is kiemelt figyelemmel követjük a tevékenységüket, és bármilyen felkérésben maximálisan mellettük állunk. Köszönet a vállalatok menedzsmentjének, hiszen fejlesztéseik és munkájuk révén profitálnak a települések és a megye ezekből az összegekből. Hargita Megye Tanácsa részéről a turizmusra fordítjuk a rendelkezésre álló összeget, ugyanis komplex ajánlatokban, csomagokban gondolkodunk, nem csupán egy-egy turisztikai látványosság vagy szolgáltatás népszerűsítésében” – mondta Borboly Csaba. Hargita Megye Tanácsának elnöke köszönetet mondott Cseke Attila fejlesztési miniszternek és az RMDSZ csapatának az elért eredményért, illetve hozzátette, továbbra is fenntartják a rendelkezés kiterjesztését más bányailletékekre is, mint a többi altalajkincs bányászatára vonatkozóan, például a parajdi sóbánya esetében.
Hargita Megye Tanácsa sajtószolgálatának közlése nyománHN-információ