Hirdetés

Gyengélkedik a családorvosi ellátás

Egészségügyi ellátás nélkül maradt Menaság, miután az itt szolgálatot teljesítő családorvos nyugdíjba vonult. A polgármester új, korszerű egészségügyi központ és orvoslakások építésében lát lehetőséget arra, hogy vonzó legyen a nagyközségben dolgozni.

Pál Bíborka
Becsült olvasási idő: 3 perc
Gyengélkedik a családorvosi ellátás
A tervezett létesítmény. Orvoscsalogató Fotó: Látványterv

Az elvárhatónál mostohább körülmények között működik Csík­szent­györgyön az egészségügyi alapellátó-rendszer. A több mint 5 ezer fős alcsíki nagyközségnek nincs orvosi rendelője, mindhárom faluban ideiglenesen átalakított helyiségekben fogadja betegeit a családorvos.

– Csíkmenaságon a régi községházában van a rendelő, Csík­szentgyörgyön és Csík­bánkfalván a helyi közbirtokosságok adtak helyiséget átmeneti megoldásként, előbbi a gyűléstermébe engedte be a családorvost, utóbbi a művelődési ház öltözőjéből alakított ki orvosi rendelőt

– vázolta Réti Zsófia.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Megjegyezte, ennél is nagyobb gond, hogy korszerű orvosi rendelő és megfelelő körülmények nélkül már középtávon családorvos nélkül maradhat a nagyközség. Az egészségügyi alapellátás a jelenlegi egy orvossal és asszisztenssel alig fenntartható, a községben legalább két orvos állandó jelenlétére lenne szükség.

– Sok család Csíkszeredában keresett magának családorvost, de olyanok is vannak a községünkben, akiknek nincs orvosa. Az önkormányzat egy modern orvosi rendelő, illetve orvoslakások kialakításával próbálja vonzóbbá tenni a megüresedett családorvosi helyeket, ennek megvalósítására kaptunk több mint 800 ezer lejes támogatást az egészségügyi minisztériumtól, partnereink továbbá a megyei Népegészségügyi Igazgatóságt és a Hargita Megye Tanácsa.

– részletezte Réti Zsófia.
Az orvosi rendelő építésére vonatkozó finanszírozási szerződést már aláírták, az 2025 májusáig kész kell legyen és műkődési engedéllyel kell rendelkezzen. A hivatal két épületet talált alkalmasnak arra, hogy abban rendelőt alakítson ki, az egyik a szentgyörgyi Erdészlak, a másik egy bánkfalvi egyházi épület, ami jelenleg az iskolához tartozik. 

Látványterv

– A szentgyörgyi Erdészlakot, ami korábban a közbirtokosság tulajdona volt, lakóházként adta bérbe az Országos Erdészeti Hivatal alárendeltségébe tartozó megyei erdészeti igazgatóság. Az önkormányzat jelezte az erdészeti hivatalnak, hogy átvenné, de akár meg is vásárolná az épületet

– avatott be a polgármester a beruházás elindításának a nehézségeibe.
Így egyelőre a bánkfalvi egyházi épület telekkönyvének az aktualizálásán dolgoznak. Bár az egyház visszaigényelte, még nem kapta vissza az épületet, ezért egyezséget kötöttek, hogy orvosi rendelőként használhatják azt követően is, hogy újra egyházi tulajdonba kerül. 
Az új orvosi rendelő látványtervéből és a beruházás adataiból az derül ki, hogy az épületben a családorvosi rendelő mellett fogorvosi kabinet, sőt családtervezői, pszichológiai rendelőhelyiségek, illetve gyógyszertár is működhetne. 

– Nem mondunk le az Erdészlak megvásárlásáról sem, hiszen az épülethez tartozó 40 áras területen orvoslakásokat tudnánk építeni

– tette hozzá Réti Zsófia.
 





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!