Felújítás a csíksomlyói kegytemplomban
Restaurálják a csíksomlyói kegytemplom kőpadlózatát, a felújítást a hívek adományaiból finanszírozzák, Baróti Hunor kőrestaurátor tervei alapján. Guia Hugó ferences szerzetes, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója lapunk érdeklődésére elmondta: a munkálatok befejezéséig bójákkal kerítik el a templomnak azokat a részeit, ahol nem lehet közlekedni. A szerzetes kiemelte: a kőpadló eredeti, körülbelül 150 éves része a kegytemplomnak, mintegy húsz százaléka szorul javításra. Hozzáfűzte: egyelőre nem tudják, pontosan mennyi ideig tart majd a felújítás. A beruházás értéke 11 500 euró. A restaurálást másfél hete, március 14-én kezdték el.
Múlt hét óta nemcsak a szentmiséké a főszerep a csíksomlyói kegytemplomban, ahol szakemberek restaurálják a kőpadlózatot. A munkát a kegytemplom déli részén kezdték el, majd az északi oldalán folytatják, és a kelet–nyugati részén fejezik be.
Az összetört kövek helyére műkőlap kerül
Minderről Guia Hugó ferences szerzetes, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója számolt be a Hargita Népének. Kérdésünkre elmondta: egyelőre nem tudják, mennyi ideig tart majd a felújítás, amelyet Baróti Hunor kőrestaurátor szakmai útmutatásainak megfelelően terveztek meg. Mint mondta, a kőlapok hámlásait úgynevezett dekorbeton anyaggal javítják ki, amelyet lépcsők javításakor szoktak a gyakorlatban használni. A kőlapok kiváltására római cement alapú keveréket használnak, mivel gyorsan szilárdul, teljesen sómentes és a meglévő kövek színvilágához alakítható.
– Az újragyártott felület egy napon belül használatba vehető, további előnye, hogy a helyszíni gyártása nem jár különösebb zajjal vagy porral. A friss lap a helyszíni öntést követően kiemelve, műhelyben kidolgozható, majd ezt követően visszakerül a végleges helyére – fejtette ki a templomigazgató. Hozzátette: így lépésről lépésre kiválthatók az összetört kövek. Helyükre egy vastagabb műkőlap kerül, amely majdnem teljesen megegyezik a környezetében található kövekkel.
Lapunk kérdésére elmondta: az eredeti kőpadlót újítják fel, a konzervatív beavatkozásnak köszönhetően a történeti palakő anyag sem károsodik, sőt nagymértékben megmarad.
– Forrásaink szerint ez a kőpadló az eredeti, körülbelül 150 éves eleme a kegytemplomnak. Elmondható, hogy a 150 éves használat után a kövek körülbelül 20 százaléka meghibásodott. A felújításra azért van szükség, mert egyes kőlapok mozognak, megrepedeztek, megkoptak és az őket egymáshoz illesztő anyag kikopott – részletezte a ferences szerzetes. Hozzáfűzte: a kezdeti felújítási munkálatok azt igazolják, hogy a kőpadló jelenlegi színárnyalata nagyban eltér az eredeti színétől.
Bójákkal elkerített részek segítik a közlekedést
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a restaurálásnak több előnye is van. Többek között az, hogy a padló hiteles, történeti kézműves jellege megmarad, a javított, műkővel helyettesített szakaszok aránya nem lesz túlzott, a kivitelezés nem bolygat régészeti rétegeket, és fontos szempont, hogy a munka végzése mellett a templom liturgikus használata is lehetséges, mert a javított felületek szakaszosan készülnek el.
Fontos, hogy a templomba járó hívek figyeljenek a felújítás alatt álló szakaszokra, kerüljék ki azokat. Ebben nyújtanak segítséget a bóják, amelyekkel elkerítették a szoban forgó részeket. Ezeket csak akkor távolítják el, amikor már lehet közlekedni az adott felületen.
– Előfordulhat, hogy a munkaterület közelében finom por rakódik le a padokra. Ezt figyelemmel követjük, és minden felújítási munkanap végén az érintett padokat megtisztítjuk – részletezte.
A csíksomlyói kegytemplom igazgatója azt is közölte, hogy a teljes felújítás értéke 11 500 euró, azonban ez az összeg csak hozzávetőleges, egy évvel ezelőtti becslés. A munkálatokat teljes egészében a hívek, a zarándokok adományaiból finanszírozzák.
– Hálás köszönetet mondunk a hívek, a zarándokok eddigi adományaiért! Köszönjük az együttműködést! – köszönte meg a támogatók segítségét Guia Hugó.
Fazakas Bea