Fát az életért
Három intézmény dolgozói és önkéntesek több mint háromezer fát ültettek el a szerdán a Hargita-hegységben. A közel száz irodai dolgozó és önkéntes csemeteültetőt az erdőgazdálkodás szakemberei segítették, hogy szakszerűen végezzék el a munkát, és minél több életképes fa népesítse be a területet a későbbiekben.
Háromezer-száz hegyijuharfa-csemetét ültettek el a Hargita-hegység Csíki Láz nevű területén. Madarász Zsolt, a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatója kifejtette: a faültetéshez olyan területet választottak, amely nem része az országos erdőalapnak, így a továbbiakban hozzá szeretnének járulni és bővíteni az ország és a megye erdős területeit.
– Az egyhektáros területet hegyijuhar-csemetékkel ültetjük be. Egyrészt kevesebb ehhez hasonló őshonos fa található ebben a hegységben, mert az őshonos tűlevelű fákat a közbirtokosságok évente ültetnek, a felelős erdőgazdálkodás jegyében. Másrészt a juharnak itt minden feltétel adott, hogy megéljen
– mondta a kistérség igazgatója. Megjegyezte: a juharfa alapanyagként felhasználható hangszer készítésre. A fa tulajdonságait figyelembe véve keménység és rugalmasság jellemző, hegedű- és játékkészítésre kiváló alapanyagként szolgál.
– A hegyi juhar nagy teret igényel, éppen ezért nem lehet olyan sűrűn ültetni, mint a lucfenyőt, legalább másfél-két méteres távolságra kell egymástól ültetni a csemetéket. Elsősorban a lombkoronák miatt szükséges ekkora távolságot tartani, amit ha szükséges, a későbbiekben gyéríteni fognak majd a szakemberek – jegyezte meg Madár Zsolt a csemeteültetés kapcsán.
A szerdai faültetésen Hargita Megye Tanácsa, a Csíkcsicsói Közbirtokosság és hivatal dolgozói, valamint iskolások vettek részt.
A szerdai kalákát a Trees for Life, azaz az Életet jelentő fák projekt keretében tartották meg, ahol a közbirtokossági tagok és erdőmérnökök figyelték, hogy a csemetéket szakszerűen ültessék.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kiemelte: a megyei tanács irodai dolgozóinak közel egyharmada kiveszi részét a munkából.
– Az európai uniós projekt révén az irodai dolgozóknak is lehetőségük nyílik, hogy fizikai munkával is hozzájáruljanak a megye fejlesztéséhez. A mostani erdősítés mellett, később egy másik projektet is megvalósítunk a megyei utak szélén. Ugyanis ott, ahol a forgalmat nem zavarjuk, almafákat ültetünk. Első lépésben Székelykeresztúr és Szentábrahám között ültetjük el – részletezte a megyeelnök. Hozzátette: a megyei tanács részéről szeretne a későbbiekben is, havi egy-két alkalommal, lehetőséget teremteni, hogy a munkatársak kimozduljanak az irodából a közérdek szolgálatára.
Péter Lukács, Csíkcsicsó polgármestere megköszönte az intézmények és a helyi emberek összefogását a közért való munkálkodásban.
– A faültetés az összefogáson túl a következő generációk hasznát is szolgálja, Csíkcsicsó község egyik természeti területén, ahol a távolság miatt eddig kevés hasonló munkára volt lehetőségünk – nyilatkozta a polgármester.
A faültetésen közel százan vettek részt, a programot közös ebéddel zárták.