Egymillió lejes beruházás Csíkmadarason
Új gépekkel, a tejfeldolgozást hatékonyabbá tevő eszközökkel és a tejtermékek szállítását, értékesítését szolgáló teherjárművel bővült a csíkmadarasi Bomilact tejüzem. A 214 ezer eurós, azaz közel 1 millió lejes beruházás felét – uniós pályázatuknak köszönhetően – vissza nem térítendő támogatásként vehették igénybe.
[caption id="attachment_29452" align="aligncenter" width="620"] Olvasztott termékekhez friss sajtmasszát daráló munkás a csíkmadarasi üzemben. A magyarországi piacra is termelnek Fotó: Domján Levente[/caption]
Több mint kétszázezer eurós, azaz közel 1 millió lejes beruházás eredményeként új, a termelést korszerűsítő gépekkel, eszközökkel, szállító járművel gazdagodott a negyven alkalmazottat foglalkoztató Bomilact Kft. A fejlesztési beruházást a cég az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) 123-as intézkedésére benyújtott nyertes és sikeresen lezárt pályázataként 50 százalékos európai uniós támogatással és ugyanekkora önrésszel valósította meg – számolt be lapunk érdeklődésére Bogács Loránd, a csíkmadarasi tejfeldolgozó tulajdonosa, igazgatója.
– Természetesen a teljes beruházási összegeket nekünk kellett előre megfinanszíroznunk, majd az elszámolás után 90 nappal az 50 százalékos támogatáshányadot visszakaptuk. Ez azt jelenti, hogy a 214 ezer eurós beruházás megvalósításához bankhitelt kellett felvennünk, és ehhez többszörösen fedező garanciát is fel kellett mutatnunk. Ez volt talán a legnehezebb – vallja Bogács.
A felcsíki tejüzem tulajdonosa ugyanakkor a nehézségek között a rugalmatlan, bürokratikus pályázati rendszert első helyen említi. Így például míg a pályázat kedvező elbírálásáról a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökség (AFIR, korábban APDRP) 2013-ban értesítette a céget, a finanszírozási szerződés aláírására mégis csupán két év késéssel, 2015 márciusában kerülhetett sor: a beruházás megvalósítására – a gépek közbeszerzésére, leszállítására, átadására – pedig a pályáztató intézménytől mindössze hat hónapot kaptak. Ugyanakkor a pályázat lebonyolítása – az egykori pályázati követelmények, az akkori pontozási rendszer és az időközbeni jogszabályváltozások összhangtalansága miatt – szintén nem ment zökkenőmentesen – eleveníti fel Bogács Loránd.
A cégvezető ugyanakkor nem titkolta, bár a projekt megvalósítása nagyon sok vesződséggel járt, az uniós támogatással vásárolt gépek mégis megérték az erőfeszítéseket. A cég termelése ugyanis az új eszközökkel hatékonyabbá vált. A csíkmadarasi tejüzem a beruházás nyomán egy új – a korábbi óránkénti ezerliteres berendezés helyett jóval nagyobb, óránként 5 ezer liter tej hőkezelését ellátó – pasztörizálóval bővült, de ugyancsak a pályázatból vásároltak egy 3 ezer literes sajtkádat, 15 ezer literes tejtárolót, homogenizálót, illetve egy új, késztermékek szállítására szolgáló kisteherautót is.
– Lehet, hogy a pályázatba fektetett önrészem egyhamar nem fog megtérülni. De ha fejlődni akarunk, akkor muszáj belevágni. Őszintén, nem tudom a tejpiac – az orosz embargóval és a rengeteg bizonytalansági tényezőjével együtt – merre fog alakulni, de nincs más választásunk, kockáztatnunk kell. Épp azért, hogy a hatékonyságunkat és a versenyképességünket növelni tudjuk, keressük a lehetőségeket, hogy egy második pályázatba is, ugyancsak gépvásárlási céllal, belevágjunk. Még egy pályázatot bevállalnék, de nem az előző pályázatunkban végigszenvedett feltételekkel – tette hozzá a cégvezető. Elmondta, ahhoz, hogy április óta a Kászonokból származó tejet is a vállalásoknak megfelelően időben át tudják venni, a meglévő járműpark bővítésére egy új, 3,5 tonnás tejbegyűjtő kisteherautót is vásárolniuk kellett.
A madarasi tejüzem jelenleg napi 10-15 ezer liter tejből termel – ennek nagy részét gyergyói és felcsíki gazdaságokból gyűjtik össze –, de termelési kapacitás terén akár napi 20-25 ezer liter tej feldolgozására is képesek. Bogács úgy véli – ha a tejtermék-értékesítési feltételek javulnának –, az üzem kapacitását könnyedén a duplájára tudná növelni. Elárulta, pillanatnyilag két magyarországi üzletlánccal is tárgyalásokat folytatnak: a magyar piacon a Tesco és az Auchan beszállítójaként a Bomilact tavaly november óta van jelen.
– Kezdetben öt termékkel indultunk, most már tizenkét terméknél tartunk. Főként érlelt, fonott és ömlesztett sajtokból áll a kínálat, a friss termékekkel viszont – főként a szállítási költségek és rövidebb szavatossági idő miatt – egyelőre még nem próbálkozunk – jegyezte meg a felcsíki tejfeldolgozó tulajdonosa.
Domján Levente