Csíkszereda: a városvezetés kezdeményezi, hogy a Hármashalom-oltárhoz vezető utat nevezzék át Ferenc pápa útjának
Hétfő reggel 7 óra 35 perckor Ferenc római püspök visszatért az Atya házába – jelentette be Kevin Farrell bíboros, az Apostoli Kamara camerlengója. A csíkszeredai városvezetés kezdeményezni fogja, hogy a csíksomlyói nyeregben a Hármashalom-oltárhoz vezető utat nevezzék át Ferenc pápa útjának.
Elhunyt Ferenc pápa hétfő reggel. Az X közösségi médiaplatformon közzétett bejegyzésében a Vatikán először csak annyit közölt: a pápa a rezidenciáján halt meg. Az MTI beszámolója szerint a hírt Kevin Farrell bíboros a Vatikán tévécsatornáján is megerősítette. A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, hétfő reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
„Egész életét az Úr és az ő egyháza szolgálatának szentelte. Hűséggel, bátorsággal és egyetemes szeretettel tanított minket arra, hogyan éljük meg az evangélium értékeit – különösen a legszegényebbek és leginkább kirekesztettek javára” – idézte Kevin Farrell szavait a Vatikán hírcsatornája, a Vatican News.
A katolikus egyházfő régóta küzdött súlyos betegséggel. Március 23-án tért vissza a Vatikánba, 38 napig tartó kórházi kezelés után. A Vatican News felidézte: 1957-ben, húszas évei elején Jorge Mario Bergoglión egy súlyos légúti fertőzés következtében tüdőműtétet hajtottak végre Argentínában, a tüdejének egy részét eltávolították. Idősebb korára Ferenc pápa gyakran szenvedett különböző légúti megbetegedésektől.
A nagyszombat esti virrasztás szertartása előtt kerekesszékben ülve megjelent a Szent Péter-bazilikában, és a főoltárnál imádkozott, a hívők lelkes tapssal köszöntötték. A Szentszék közlése szerint az egyházfő közelségét kívánta kifejezni mindazokkal, akik szombat este és éjszaka virrasztáson vettek részt.
Új szertartás szerint temetik el a pápát
A Vatikán hírcsatornája arról is beszámolt, hogy 2024 áprilisában Ferenc pápa jóváhagyta a pápai temetési szertartások liturgikus könyvének frissített változatát, amely iránymutatást ad a temetési szentmise lebonyolításához. Az új kiadás több változást is tartalmaz, így például meghatározza, hogyan kell eljárni a pápa földi maradványaival a halála után. A pápa halálát ezentúl nem abban a helyiségben állapítják meg, ahol elhunyt, hanem a kápolnában, és a testet azonnal a koporsóba helyezik. Idézték ennek kapcsán Diego Ravelli érseket, az apostoli szertartások mesterét. „A megújított szertartás még inkább azt kívánja hangsúlyozni, hogy a római pápa temetése egy pásztor és Krisztus tanítványának temetése, nem pedig egy e világi hatalmasságé” – fogalmazott az érsek.
Jorge Mario Bergoglio életútja
Ferenc pápa a katolikus egyház 266. pápája volt. Ő az első pápa a jezsuita rendből, az első, aki az amerikai kontinensről és a déli féltekéről származik, valamint az első, aki Európán kívül született vagy nevelkedett a 8. századi III. Gergely pápa, a szíriai származású egyházfő óta. Jorge Mario Bergoglio néven született 1936. december 17-én Buenos Airesben, 2013. március 13-án választották a katolikus egyház vezetőjévé. XVI. Benedek pápa utódjaként Bergoglio a Ferenc nevet választotta, Assisi Szent Ferencre való hivatkozással. Közéleti szerepvállalása során alázatáról, Isten irgalmának hangsúlyozásáról, a pápai hivatal nemzetközi láthatóságának növeléséről, a szegények iránti elkötelezettségéről és a vallásközi párbeszéd támogatásáról vált ismertté. Elődeinél kevésbé formális megközelítést alkalmazott a pápai tisztségben, például a pápai lakosztály helyett a Domus Sanctae Marthae vendégházban élt. 2019-ben, romániai látogatása során Csíksomlyón a nyeregben szentmisét mutatott be június 1-jén, ekkor egy aranyrózsát helyezett el a kegyszobor előtt, ami első a Kárpát-medencében. A pápa ezzel fejezte ki Mária iránti tiszteletét a csodatevő Szűzanya szobra előtt, valamint ezzel egyben a vidék népének kitartó hitét is elismerte.
Ferenc pápa nevét viselheti a csíksomlyói út
A városvezetés kezdeményezni fogja, hogy a csíksomlyói nyeregben a Hármashalom-oltárhoz vezető utat nevezzék át Ferenc pápa útjának – írta hétfőn közösségi oldalán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. Bejegyzésében megjegyezte: jelenleg pápai útként ismerik a szakaszt, amelyen Ferenc pápa végighaladt 2019-es látogatásakor. „A városháza homlokzatára ma kitűzzük a fekete zászlót, de a Szentatya iránti tiszteletünk akkor sem múlik el, amikor a gyász helyét átveszi a vigasztalás, Szent Péter székét pedig a következő pápa” – írta az elöljáró.