Csíki prioritási lista
A csíki térség fejlesztési prioritásait összegző dokumentumot fogadott el az RMDSZ Csíki Területi Szervezete és a Területi Állandó Tanács (TÁT). A 2028-ig terjedő időszakra vonatkozó programdokumentumot félévente aktualizálják.
Csíki fejlesztések 2024–2028 címmel fogadott el programdokumentumot az RMDSZ Csíki Területi Szervezete és a Területi Állandó Tanács. A dokumentumban foglaltak megvalósítását a szervezet ügyvezető elnöksége, a megyei önkormányzat RMDSZ-frakciójának tagjai, a csíki parlamenti képviselők és szenátorok követik majd.
„A TÁT döntését követően a dokumentumot félévente aktualizáljuk, hisz változhatnak a kormányprogramok, külső források és a térségi, települési elképzelések, figyelembe véve a polgármesterek elvárásait és terveit, a megyei tanács frakciójának elképzeléseit és a csíki parlamenti frakció javaslatait, illetve a kormányzati lehetőségeket” – olvasható a szervezet által kiadott közleményben.
A dokumentum fejlesztési elképzeléseket tartalmaz a beruházásoktól a közösségfejlesztő rendezvényekig.
Az első fejezet a térség egészét érintő prioritásokat sorolja fel, kitérve többek között a települések arculatának és szellemi hagyatékának megőrzésére, az egész régiót átfogó beruházásokra, valamint a metropoliszövezet kérdéskörére. Teret szentelnek a közúti infrastruktúrának, a megyei kórház – mint a térség lakossága egészégének biztosításában fontos szerepet játszó intézmény – kínálata és felszerelése bővítésének, az oktatási hálózatnak, a gazdaság fejlesztésének, az térségben tevékenykedő ifjúsági szervezetekkel való együttműködésnek, az egyházak és a nőszervezetek támogatása szükségességének, a szépkorúak önszerveződése és érdekérvényesítése biztosításának, a közbiztonságnak, a környezetvédelmi kérdéseknek, a digitalizáció szükségességének, valamint a sportéletnek.
Ezt követően a dokumentum rögzíti a csíki térség egészét érintő témákat, majd egész fejezetet szentel a Csíkszeredában megvalósítani tervezett projekteknek, mint kutató inkubátorház létesítése, duális képzési kampusz és program működtetése, a lovassportok támogatása, újabb orvoslakások építése, a megyei kórház sürgősségi ellátó része építésének folytatása, a nagy terelőút megépítése, a Vákár Lajos Műjégpálya átvétele és területének fejlesztése, ipari park létesítése, szociális tömbházak és öregotthon építése, cselgáncsközpont létesítése, a történelmi városközpont helyreállítása, a Mikó-vár sáncának újjáépítése, a városi strand megépítése, a csendőrségi laktanya és a távhőszolgáltatás kérdésének megoldása.
A programdokumentum kitér a tájegységenként és településenként összesített tennivalókra is.
A szervezet közlése szerint a dokumentumot félévente aktualizálják, mert mint írják, „változhatnak a kormányprogramok, külső források és a térségi, települési elképzelések, figyelembe véve a polgármesterek elvárásait és terveit, a megyei tanács frakciójának elképzeléseit és a csíki parlamenti frakció javaslatait, illetve a kormányzati lehetőségeket”.