Csíkban várják a hideget és a havat
Legkorábban december közepén nyithatják meg az első sípályát a Csíki-medencében és környékén. Különbözőképpen vélekednek a sípályák üzemeltetői arról, hogy az energiaárak növekedése és az enyhe telek ellenére megéri-e felvonós pályát működtetni, de van, aki újdonságokkal, illetve más szolgáltatásokkal is készül az idei szezonra.
Hargitafürdőn kezdődhet a leghamarabb a csíki térségben a síszezon: mivel idén új hóágyúrendszert építettek a fekete jelzésű Kossuth pályán és a hópánkópályán is, így ezeket korábban, már december közepén meg szeretnék nyitni. Ennél korábban nem valószínű, hogy elkezdődhet a síszezon, közölte érdeklődésünkre Kósa Imre, a Csíkcsicsói Közbirtokosság elnöke és a pályák üzemeltetője. Az előző évek tapasztalatai alapján úgy véli, megéri üzemeltetni a sípályákat, a megemelkedett energia- és üzemanyagárak ellenére is, hiszen a sívakáció idején különösen nagy a forgalom, de a hétvégéken, illetve az év végi ünnepek idején is sokan megfordulnak. Mint a közbirtokossági elnök fogalmazott, tagadhatatlan, hogy az emelkedett energiaárak rányomják a bélyeget a sípálya-üzemeltetésre, éppen ezért kezdeményezték, hogy a hargitafürdői panziók és más vendéglátóegységek – külföldi mintára – támogassák a sípályák üzemeltetését. Számukra ez azért is fontos, mert – más sípályákkal ellentétben – a közbirtokosság üzemeltetőként nem működtet vendéglátóegységet is, így nem tud más szolgáltatást nyújtani, tehát bevételét sem tudja más jövedelemmel kiegészíteni, csak a síbérletekből profitálnak. Megjegyezte: végleges megállapodásra a vendéglátóegységekkel még nem jutottak, csak szóbeli egyezséget kötöttek.
A felvonós sípálya nem elég
Más helyzetben van a Piricske sípálya, ahol a vállalkozás tulajdonosai más szolgáltatásokat is kínálnak a sízőknek. Szántó Ákos, a Piricske sípálya üzemeltetőjének képviselője szerint csak akkor fogják beüzemelni a pályát, ha tartósan hideg időjárás és vastag hóréteg lesz. Ugyan fel vannak készülve az idei szezonra, de az enyhe telek miatt az idény kezdése itt is bizonytalan, és ha gyenge a szezon, a költségeik is növekednek.
Alternatívaként a sípálya egy részét a szánkózók használhatják, és a Piricskére látogatók egyéb szolgáltatásokat is igénybe vehetnek: a sípálya mellett van egy melegedő, ahol bár is van, illetve a közelben található a Mountain Rest panzió, ahol van étterem és miniwellness.
– Azt tapasztaltuk, hogy az enyhe teleken, ha egy keveset is, de havazik, akkor sokan kijönnek, hogy erdei, havas környezetben legyenek, még akkor is, ha sízni nem lehet. Közel vagyunk a városhoz, és szánkózni, kirándulni is tudnak, és a gyermekek szabadon játszhatnak a hóban
– mondta Szántó Ákos.
Kevésbé derülátó a Gyimesfelsőlokon található Ski Gyimes tulajdonosa, Bodor Áron, aki az elmúlt évek tapasztalatai alapján úgy véli, hogy ha most kellene sípályát építenie, az enyhe telek és a kiszámíthatatlan időjárás miatt nem fogna hozzá.
Hozzátette: mivel már évek óta megvan a sípályájuk, ezért ha elegendő hó van, akkor beüzemelik, de ezenkívül sok más szolgáltatást kínálnak a turistáknak: egész évben működik a bobpálya, lehet szánkózni is, illetve van étterem, bár, játszószoba és játszótér a gyermekeknek, valamint az idei szezonban újdonság lesz a wellnessfürdő és a négycsillagos szálloda, amelyet a terveik szerint az újévben nyitnak meg. Kinti és benti medencék, úszó- és élménymedence, többfajta szauna, illetve masszázstermek várják majd az érdeklődőket. A szállodát már karácsonyra megnyitják, a wellness-szolgáltatás viszont később, az új évben lesz elérhető.
Közel a városhoz: áldás és átok
Kijelenthető, hogy az idénykezdés a Kissomlyó Ski sípályánál a legbizonytalanabb: alacsony elhelyezkedése miatt általában itt kezdődik a legkésőbb, és itt ér véget a leghamarabb a szezon, habár ez az időjárás függvényében változhat. Az üzemeltetők szerint azonban a sípálya Csíkszereda központjához való közeli elhelyezkedése előnyt is jelent számukra, mert könnyen és gyorsan megközelíthető.
Böjthe István, a Kissomlyó Ski sípálya üzemeltetője érdeklődésünkre elmondta: az idei szezonnyitás kezdete azért is bizonytalan, mert az üzemeltető cégnek, illetve a területtulajdonos Csíksomlyói Közbirtokosságnak egyeztetnie kell a sípálya további működéséről, de ezt még nem tették meg.