Bábszínházi előadással készülnek
Ahhoz, hogy egy állandó bábszínházi társulat is meggyökerezzen Csíkszeredában, egyszer bizonyítanunk kell, hogy tartalmilag és esztétikailag is értékes bábelőadásokat tudunk létrehozni – mondta lapunknak Parászka Miklós színházigazgató. A Csíki Játékszín társulatával Novák Ildikó rendező, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem bábtagozatának vezetője dolgozik együtt Kovács István, Gomolyka és Huncitusz varázsló című darabján.
[caption id="attachment_46185" align="aligncenter" width="2600"] Az előadás szereplői Fotó: Bende Sándor[/caption]
Öt évvel ezelőtt készített a Csíki Játékszín társulata először bábszínházi előadást, akkor A kiskakas gyémánt félkrajcárja című mesét tűzte műsorra Domokos Erika-Rozália rendezésében. Aztán a Lurkó-fesztiválon a társulat megismerkedett a magyarországi Vaskakas Bábszínház művészeivel, akiknek előadásai újra felkeltették a helyi művészek érdeklődését a színházi műfaj iránt.
– Másodjára próbáljuk meg elindítani bábszínházi műhelyünket, elsőként csak saját erőforrásainkra és Domokos Erika-Rozália szín-és bábszínművészünk tudására és nyitottságára alapoztunk, most azonban külső szakember segítségével a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem bábtagozatának vezetőjének, Novák Ildikónak a tapasztalatára támaszkodva helyezzük le az alapokat – tudtuk meg Parászka Miklós színházigazgatótól. A Csíki Játékszín vezetője szerint a társulat tagjai nyitottak az új műfaj iránt, ugyanakkor izgalommal és a kezdők bizonytalanságával nyúlnak a bábok felé.
– Kihívás számunkra ennek az új műfajnak a megalapozása, főként, hogy a bábszínház ellentmond a színészi attitűdnek: az önmagunk megmutatásának. Bábosként a művész a bábot kell előtérbe helyezze – részletezte.
A műfaji különbségek ellenére Novák Ildikó szerint a csíkszeredai társulat néhány tagja könnyen idomul az új művészi feladathoz, sokat segít a közös munkában, hogy a már említett Domokos Erika-Rozálián kívül Bende Sándor színésznek is van bábos előképzettsége, az új produkció létrehozásában pedig Albert Zsuzsa bábszínész is részt vesz.
– Hat személlyel dolgozom együtt, a már említett három művész mellett Fekete Bernadettával, Márton Noémi Eszterrel és Pap Tiborral. Mimikus és síkbábokkal dolgozunk, árnyjátékot és a bunraku, japán bábművészeti technikát is használjuk az előadásban. A gyermekeket interakcióra késztetjük, a színészek megszólítják őket, kikérik a véleményüket, sőt, ők választhatnak, hogy mi legyen a történetünk vége – mondta Novák Ildikó.
A rendező szerint a bábelőadásokat tömörség, pontosság és sűrített játék jellemzi, napjainkban reneszánszát éli a műfaj, hiszen a kor aktuális kérdéseivel foglalkozik.
– Kovács István Gomolyka és Huncitusz varázsló darabja is aktuális helyzetet tálal a néző elé: a fogyasztói társadalomban felnövekvő gyermekre és szüleire fókuszál, ahol a felnőttek új játékokkal próbálják meg lekötni a kicsik figyelmét, amit a gyermekek napokon belül megunnak. Gyermeknek és szülőnek tehát egyaránt érdekes és tartalmas lesz az előadásunk, amelynek tartanak a próbái – részletezte a rendező.
A bábelőadást a 4 és 8 év közötti korosztálynak ajánlja a színház.
Pál Bíborka