Az asszony verve jó?!
A nők elleni erőszak megszüntetésének – november 25. –, illetve az emberi jogok világnapjának – december 10. – alkalmából a Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Vezérigazgatóság rendhagyó könyvbemutatót tartott kedd délután a csíkszeredai megyei könyvtárban.
A Kájoni János Megyei könyvtárban Halász Rita Mély levegő című könyvét mutatták be. Az író Budapestről jelentkezett be online, ugyanakkor a beszélgetésen részt vett Borota Gábor és Márk Emese pszichológus, illetve a gyermekvédelmi igazgatóság részéről György Enikő. A könyvbemutató helyszínén a résztvevők a szociális hálózatban nevelkedett gyermekek kiállított rajzait is megtekinthették. A rajzok a nők elleni erőszakra hívták fel a figyelmet.
Halász beszélt a könyv születéséről, illetve az általa a narráció során alkalmazott módszerről, a tudatfolyamszerű elbeszélésről.
– Személyes érintettségem nincs a családi erőszakot illetően, viszont számos, a környezetemben élő személyt ismerek, aki annak elszenvedője. Nem akartam marginalizált helyzetű karaktereket bemutatni, ugyanis jól szituált családokban is megtörténhet a bántalmazás. Nincs arra garancia, hogy kiből nem lesz vagy lesz agresszor, illetve bántalmazott, a határok nehezen azonosíthatók – mondta az író. Kiemelte, tervezett és intuitív elemek egyaránt keverednek könyvében, mint például a Bibliából vett történetek vagy A kis hableány, de szerepel benne a Csillagok háborúja is.
Több könyvet nem tervez a családi erőszakról írni, mint mondta, úgy érzi, kimerítette ezt a témát.
Így látják a pszichológusok
Az író könyvhöz fűződő gondolatait követően a helyszínen lévő pszichológusok beszéltek a családi erőszakról. Márk Emese szerint a felek érzelmi hullámvasúthoz hasonló élményy szereznek, a szóbeli bántalmazástól hamar el lehet jutni a fizikai, szexuális vagy gazdasági kizsákmányolásig.
– Amikor félelmet érzünk egy kapcsolatban, akkor lehet bántalmazásról beszélni – mondta a pszichológus.
Borota Gábor pszichológus az önmagunkért való kiállást hangsúlyozta.
– A bántalmazás sokszor generációkon át tartó folyamat, és senkinek sem jó. Fontos a tudatosítás, hogy mi történik olyankor velünk. Őszintén szembe kell néznünk önmagunkkal, ki kell mozdulnunk a helyzetből, amiben vagyunk. Nehéz, mert úgy érezzük, nincs kihez fordulni, nincs mit tenni, nincs segítség, félünk az egyedül maradástól – mutatott rá Borota.
A bántalmazás okai, következményei
A szakember véleménye szerint az ember racionális lény, nyereség nélkül nem csinál semmit, gyakran ezért marad benne egy bántalmazó kapcsolatban.
– Az asszony verve jó?! Az asszony hűséges, még ha verik is, a férj morálisan mélyre zuhan, és ezáltal a nő erkölcsi fölényre tesz szert. Ez is lehet egy vélt nyereség.
György Enikő szociális munkás hangsúlyozta, a legtöbb esetben a családon belüli erőszak igazi vesztesei a gyerekek.
– Olyan példánk is volt, hogy az anya a családi bántalmazás következtében meghalt, a férj tette után öngyilkos lett, a gyerekek pedig állami intézménybe kerültek. A szakemberek tudnak segíteni, ott a 112-es segélyhívó szám vagy a Hallgatlak telefonos lelkisegély-szolgálat, illetve működik a Gyermekvédelmi és Szociális Vezérigazgatóság által fenntartott védett családi otthon is – mondta György Enikő. Az otthon egy évig biztosít szállást és ételt a bántalmazottaknak és gyerekeiknek, amíg az anya munkát talál.