Átadták a csíkszeredai Összefogás Házát
Nem csupán szálláshely, a mozgássérültek rekreációs tevékenységeinek is helyszínt biztosít a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetének új székháza, amelyet tegnap avattak fel Csíkszeredában. Az Összefogás Háza névre keresztelt ingatlan négy év alatt épült fel, számtalan adakozótól összegyűjtött egymillió euróból.
Tegnap felavatták a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetének új székházát Csíkszeredában. A Hunyadi János utcai házban tíz lakószoba található, amelyek saját fürdőszobával rendelkeznek. Emellett az épületben nappali, terasz, közös ebédlő, konyha, tálaló, mosókonyha, házmesteri lakrész, raktárhelyiség, kazánház, varró- és gyertyaöntő műhely is helyet kapott.
József Csaba, a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetének elnöke az ünnepségen elmondta: a ház létrejöttével harmincéves álmuk valósult meg. Az új ingatlan ugyanis elősegíti a mozgássérültek munkapiaci integrálását és megkönnyíti az önálló életre való nevelésüket. Az épület ugyanis teljes mértékben akadálymentesített. Hozzáfűzte: hogy a legnagyobb érdem a Fikó Csabáé, aki mindvégig felvigyázta a munkálatokat.
A magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság által is finanszírozott épületbe nyolcvan személy költözhet be. Fikó Csaba, a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetének tiszteletbeli elnöke az átadóünnepségen részletesen elmondta, hogyan építették fel a házat.
– Az ember amikor arra gondol, hogy olyan sorstársakat, fogyatékkal élőket képvisel, akiknek nincs lehetőségük felszólalni, akkor rájön, hogy harcolni kell értük a végsőkig – fogalmazta meg személyes motivációját Fikó Csaba.
Németországi segítség
A beruházáshoz németországi segítséget is kapott a mozgássérültek szervezete. Gabriela Maria Habsburg-Lothringen Salzburg főhercegnője elmondta, 25 éve tartják a kapcsolatot a Hargita megyei szervezettel, eredményesen működtek eddig együtt. A németországi chemnitzi csapat képviselője, Elmar Karl elmondta: ők néhány ezer euróval támogatták a projektet, valamint szükséges nyersanyagokat biztosították. Elmar Karl az ünnepségen újabb ötezer eurós csekkel ajándékozta meg a szervezetet. A német csapat egyik tagja beszédében elmondta: Németországban soha nem fogna neki senki egy ilyen házat építeni, amíg nincs meg rá a megfelelő fedezet, de itt a hit és összefogás erejével megmutatták, hogy ez lehetséges.
Helyi támogatás
Nem csak külföldről érkezett támogatás. A Hargita megyei önkormányzat közel 190 ezer lejt utalt a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetének az Összefogás Háza akadálymentesítésére, lift és védőkorlát kialakítására. A támogatást Borboly Csaba megyei tanácselnök adta át 2019-ben. A Hargita Megye Tanácsa a továbbiakban még egy ugyanekkora összeggel támogatta a beruházást.
Magyarország Csíkszeredai főkonzulja, Tóth László ugyanakkor elismerését fejezte ki a Megyei Mozgássérültek Szervezetének. Kijelentette: a magyar kormány által nyújtott jelentős támogatás jó helyre került.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere beszédében megígérte, hogy Csíkszereda önkormányzata jövőben is kiveszi a részét az épület működtetéséből, finanszírozásából.
– Fikó Csabával az elmúlt években furcsábbnál furcsább helyzetekben kellett egyeztessünk. Nemhogy javult volna a hazai törvénykezés, hanem még rontottak is a helyzeten. Romániában a bürokrácia egy közhasznú szervezet számára egyre nagyobb tehertétellé vált. Ekkor jött az összefogás, amely bebizonyította, hogy a hátráltató körülmények ellenére is lehetséges segíteni mindazokon, akik fogyatékkal élnek. A városi önkormányzat emiatt jövő hónaptól ki fog lépni a szervezetből, azért, hogy a mozgássérültek szervezete – így eleget téve a közigazgatási törvény előírásainak – tudjon további forrásokhoz jutni – fűzte hozzá a polgármester.
További terveik is akadnak
Fikó Csaba kissé meghatódva mondott köszönetet mindenkinek, aki hozzájárult a beruházás sikeréhez.
– Mindig azt mondtuk, hogy mi játékosok akarunk lenni, nem nézők. Úgy tekintsenek ránk, mint értékes emberekre, akik képesek nagy dolgokra, csak kell egy kis segítség. Így próbálunk esélyegyenlőséget teremteni. Böjte Csaba testvér támogatónk az alapkő letételénél elmondta, hogy az egészségesek szégyene lesz, ha ez nem épül meg. De mint látható, mind jól teljesítettünk. Ez csak egy kis sziget, tudjuk, hogy még sok a munkánk. Vannak még álmaink, fel szeretnénk újítani a mellettünk levő csarnokot, szabadidőközpontot szeretnénk Csaracsóban, ahol lovas terápiával foglalkoznánk – számolt be további terveikről Fikó Csaba.
Adorján Zsófia