Amíg kápolna épül, él a nemzet
Mivel túl költséges lenne a régi épület tatarozása, új kápolnát építenek Büdösfürdőn, alapkövét vasárnap helyezték el búcsús szentmise végén. Az építkezést jövő esztendőben szeretnék befejezni.
Büdösfürdőn negyven éve mutatták be az első szentmisét, újra mérföldkőhöz érkeztünk a kápolnánk és a Csíkszentimrei Büdösfürdő leányegyházközségünk életében – mondta Papp Márton csíkszentkirályi római katolikus plébános.
Javításra szorul
Az egyházközség elöljárója arról is beszámolt, hogy egy éve mérték fel szakemberekkel a kápolna javításra szoruló tetőszerkezetét, akkor állapították meg, hogy az épület falai is károsodtak, s az elégtelen alapozás miatt megrongálódott a kápolna padlója és mennyezete is. A szakemberek egy része a tetőszerkezet cseréjét javasolta, mások azon a véleményen voltak, hogy használható még az épület pár évig.
– Részben mindenkinek igaza volt – hangsúlyozta a plébános –, de nem szeretek félmunkát végezni, a javasolt munka csak félmegoldást jelentene. Ezért úgy döntöttünk, hogy új kápolnát, egy egységes épületet emelünk Isten dicsőségére és a Szűzanya tiszteletére. Döntésünkben követtük egyházközségünk védőszentje, Szent István király példáját: közösségünk, nemzetünk életét krisztusi alapokra akarjuk helyezni, sziklára akarjuk építeni.
Ház és haza
A plébános kiemelte: ’ház’ és ’haza’ szavunk egyazon szótőből származik.
– Mi most Istennek készülünk házat építeni, e ház a mennyország kapujaként szolgál, ahol be tudunk lépni Isten világába – hangsúlyozta, majd a mintegy 140 éve épülő barcelonai Szent Család-bazilika tervezőjét, Antoni Gaudí katalán építészt idézte: „Addig él a nemzet, amíg épül a templom.” – Merjük ezt a kijelentést továbbgondolni, különösen, amikor látjuk, hogy Nyugat-Európában templomokat zárnak be, bontanak le vagy átépítenek, más célt, más rendeltetést adva az istenházának.
Papp Márton bizakodva folytatta:
– Az új kápolna legyen építőköve egyházunknak, nemzetünknek, hirdesse a hitét őrző, a nemzetiségét megélő, az élő közösséget. Szükségünk van, az imára, szükségünk van az erőfeszítésre, az elköteleződésre, az áldozathozatalra
– fűzte hozzá.
Jövőre átadó?
Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere örömét és háláját fejezte ki, hogy a búcsús szentmise után a plébánossal közösen tehette le az új kápolna alapkövét.
– Rengetek turista látogatja Büdösfürdőt, a pihenés mellett szükségük van a lelki feltöltődésre is. Mostanáig ezt a fából emelt, az évek során többször átalakított kápolna biztosította, amely megérett a bontásra. Köszönöm plébánosunknak, hogy felismerte a kápolna hiányosságait és bátran egy új építésébe fog
– mondta a polgármester.
Hozzátette: az önkormányzat is igyekszik minden tőle telhetőt megtenni a beruházás sikeréért, s reméli, hogy a jövő évi búcsús szentmisén felszentelhetik az új kápolnát.
A kápolna története
A feljegyzések szerint a Csíkszentimrei Büdösfürdőn 1933-ban és 1942-ben Barabás Márton csíkszentkirályi plébános tartott szabadtéri szentmisét. A kápolnában az első szentmisét 1974. augusztus második vasárnapján végezte Léstyán Ferenc plébános; 1984-ben épül harangtorony a homlokzat fölé. 1993-ban kereszthajóval bővítették a kápolnát, sekrestyét is csatoltak hozzá, 1994-ben áldották meg a kápolna búcsújának a napján. A bővítést nagyrészt a hívek adományaiból fedezték. A kápolna patrónája Szűz Mária királynő, ünnepét augusztus 22-én tartják. Az első búcsút 1990-ben szervezték, a környékről is érkeztek keresztalják, mintegy háromezer hívő vett részt az eseményen.