A kommunizmus áldozataira emlékeztek
Megemlékezést tartottak tegnap Csíkszeredában a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából. A Temesvári sugárúton található emlékműnél megtartott szűk körű emlékezést a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetsége szervezte.
Szűk körben emlékeztek meg tegnap Csíkszeredában a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjáról. A megemlékezésen részt vett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
– Ma 2021-ben is vannak olyan helyzetek, amikor a szabadon gondolkodásért, az igazságért való kiállásért, az embertársakkal való szolidaritásért vegzálás és megtorlás történik. Megtorlás történhet a szimbólumainkért, az anyanyelvünkért, közösségi kiállásunkért – fogalmazott a politikus.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere az „átkos időből” megmaradt gyerekkori emlékeit idézte fel. A városvezető egykori zenetanárának alakjára emlékezett, aki a zenén keresztül megtanította, mit jelent diktatúrában magyarként a felmenők tiszteletében, a józan észnek és egy jobb világnak a megálmodásában és elérésében felcseperedni.
– Sajnos a családban is sok olyan élmény ért kisgyerekként, amely a szüleimet, nagyszüleimet ért retorziók felsorolásából származik. Hány és hány családban vannak jelen ugyanezek az emlékek. Megköszönöm a Fennvalónak, hogy vannak ilyen emlékeim, mert azt gondolom, hogy nekünk, akik még gyermekként megéltük a kommunista időszakot, megadatott az, hogy a rossz és a jobb idők közötti különbséget észleljük – hangzott el az elöljáró részéről.
A polgármester beszámolt a városháza kezdeményezéséről, miszerint az iskolákkal együttműködve az egykori politikai meghurcoltakat és sorsukat rendhagyó történelemórák keretében mutassák be Csíkszereda diákságának.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa részéről Lukács Bence Ákos vezető konzul osztotta meg gondolatait.
– A kommunista rendszer jóvátehetetlen bűnöket követett el, miközben módszeresen, a csőcselék dühével üldözte és pusztította a hagyományos szellemi értékeket, egész társadalmi rétegeket semmisített meg fizikailag és rendszerszintűvé tette a hazugságot, a képmutatást, az emberi méltóság és szabadság sárba tiprását – fogalmazott.
A megemlékezésen Solymosi Alpár unitárius lelkész mondott áldást, majd az esemény koszorúzással ért véget.
Farkas Endre