A hatóságok sem tudják mi okozta a halak tömeges pusztulását a Tatros folyón
Nem tudják megállapítani a hatóságok, hogy pontosan mi okozta Gyimesközéploknál a Tatros folyón bekövetkezett tömeges halpusztulást – derül ki a Hargita Megyei Környezetőrség közösségi oldalán pénteken közétett közleményből.
Mint részletezték: Gyímesfelsőlok község területén, november harmadikán bejelentett halpusztulás eredményeként a hatóságok terepszemlét tartottak a Tatros folyón, körülbelül 800 méteres szakaszon.
Ennek eredményeként harminc őshonos pisztráng (Salmo trutta fario), húsz botos kölönte (Cottus gobio) és több mint száz gyepi béka (Rana temporaria) tetemét azonosították Az ellenőrzés során az érintett folyószakaszon szennyező forrást nem azonosítottak.
A a Szeret Vízügyi Igazgatóság (Siret ABA) szakértői által megvizsgált vízminták nem mutattak változást a Trotus folyó vízminőségében, a vizsgált mutatók értékei nem haladták meg a jogszabályok által megengedett határértékeket, így az elpusztulás okát nem lehetett megállapítani.
A megyei környezetőség ugyanakkor bűnvádi feljelentést tett, mert a botos kölönte (Cottus gobio) azon fajok közé tartozik, amelyek megőrzéséhez különleges természetvédelmi területek és különleges madárvédelmi területek kijelölése szükséges, valamint a gyepi béka (Rana temporaria) az országos jelentőségű fajok közé tartozik.
A bejegyzésben emlékeztetnek: a szigorú védelmet igénylő példányok természetes környezetében, biológiai ciklusuk bármely szakaszában történő begyűjtése, befogása, elpusztítása vagy károsítása bűncselekménynek minősül, és három hónaptól egy évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel büntetendő.
Bűncselekmény az is, ha olyan eszközt, rendszert vagy módszert alkalmaznak halak befogására vagy elpusztítására, amely nem kíméli a védett fajokat és azok eltűnéséhez vezethet. Ez három hónaptól egy évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel büntethető.