Teázzunk együtt!
Hidegben felmelegít, hőségben hűsít, rosszkedvünkben felvidít. A tea a víz után legnagyobb mennyiségben fogyasztott ital, amely sok bajra kínál megoldást. Fontos azonban figyelni az alapanyag mellett az elkészítési folyamatokra is.
A tea méltán népszerű ital az egész világon. Összehozza az embereket, hiszen egy finom tea mindig jó alkalom egy kis beszélgetésre. Van, aki az íze miatt issza, van, ki a kávét helyettesíti vele, és van, aki inkább a jótékony hatásait szeretné érezni magán. A teát általában forrón isszuk, hogy átmelegítse testünket. A téliesre forduló időjárás így felerősíti bennünk a tea iránti rajongásunkat, ezért gyakrabban is nyúlunk egy-egy teához, még akkor is, ha ez nem a mindennapi rutinunk része.
A világ egyik legrégebbi és legnépszerűbb italának azonban nem kizárólag szomjoltó szerepe van, a különféle teák ugyanis számtalan jótékony hatással bírnak. A teafogyasztás ugyanakkor egyszerű és egészséges módja annak is, hogy fontos és hasznos tápanyagokat juttassunk a szervezetünkbe, miközben egy finom és frissítő italt kortyolgatunk. A világon számtalan módon fogyasztanak teát, egyes országok pedig művészetté fejlesztették ezt a szokást az évszázadok során.
Vidékünkön azonban még a gyógynövényes teák hódítanak, és egyre inkább nő a kereslet a házilag termesztett vagy vadon gyűjtött és szárított gyógynövények iránt.
Itthoni igények
A székelyvarsági Bálint Katalin hét éve foglalkozik teafüvek, teakeverékek készítésével. Saját kertjében termeszti a különféle növényeket, de a természetből is begyűjt belőlük. Speciális, meleg levegős szárító segítségével szárítja, ő maga aprítja, válogatja gondosan, majd csomagolja a teakeverékeit. Elmondta, tapasztalatai szerint ősszel ugrásszerűen megnő a teafüvek iránti kereslet, amelyeket főként a betegségek megelőzése céljából fogyasztanak a vásárlók. Az immunrendszer erősítése nagyon fontos az őszi, átmeneti időszakban, ezért sokan keresik az immunerősítő teákat, de a légúti megbetegedések enyhítésére és lázcsillapításra is szívesen használnak teafüveket.
Tapasztalatai szerint a legkeresettebb teák a borsmenta és a citromfű, ezeket követi a szurokfű, a kakukkfű, a nők pedig gyakran kérik a cickafarkteát is jótékony hatása miatt. Gyümölcsteák is kikerülnek a kezei közül, melyekhez szintén saját termesztésű, aszalt gyümölcsöket használ alapanyagként, de a különlegesebb kombinációktól sem riad vissza. Emellett speciális gyógyteakeverékeket is készít.
Hogyan ajánlott elkészíteni?
Mint mondta, a jó tea készítése nem csupán a teakeveréken múlik, hanem legalább annyira fontos az is, hogy megfelelő legyen a víz hőfoka, amelybe belekeverjük. A zöld teához például elegendő lehet a 70-80 °C-os víz, akárcsak a gyógyteákhoz, míg a fekete teához már magasabb, 90-95 °C-os hőmérsékletű víz szükséges. Annak ellenére, hogy gyakran nagy mennyiségű teát készítünk egyszerre, érdemes kisebb, csészényi mennyiségekkel is próbálkozni. Általában 200 ml vízhez egy teáskanálnyi tea vagy egy teazacskó szükséges, forrázás után pedig mindenképp le kell födni pár percig, hogy az illóanyagok ne párologjanak ki belőle. A tea típusától függően az áztatási időn is sok múlik, a gyümölcstea-keverékeket például érdemes hosszabb ideig áztatni, hogy jobban érvényesüljenek az ízek – ajánlotta a szakember.