Stresszoldás kreatívan
Vitos Beáta Csíkszentkirályon él, jelenleg Marosvásárhelyen egyetemi hallgató, nagyjából egy éve vágott bele egy igencsak kreatív és produktív hobbiba, a horgolásba, amely azóta is jelen van a mindennapjaiban, és segít neki kikapcsolódni a vizsgaidőszakban.
Angella egyetemi barátnőm, akinek a testvére szintén horgol, mutatta meg a plüssmackóvarrás alapjait. Nagyjából egy éve, mondhatni, egy este alatt sajátítottam el az alapokat, és azóta is horgolok különféle formájú és színű mackókat – elevenítette fel a kezdeteket Beáta. Elmondása szerint első munkája egy vízilófigura volt. Eddig összesen kilenc állatkát horgolt meg, de egyre jobban megy neki ez, egyre bátrabban kísérletezik színekkel, formákkal és különböző méretekkel egyaránt.
Színes fonal mentén
– Egyetem mellett szükség van a feszültség levezetésére, a horgolás ezt a célt szolgálja. (nevet) Kezdtem átesni a ló túlsó oldalára, élvezem csinálni, és kikapcsol, most már szabályoznom kell magam, hogy ne menjen az egyéb feladataim elvégzésének rovására. Attól függetlenül, az ihlet többnyire inkább a tanulmányi időszakban erősödik fel – jegyezte meg az egyetemista lány.
Az alapanyagokat többnyire internetről vagy Székelyudvarhelyről szerzi be. A színes fonál mellett szükség van tömőanyagra a mackó belsejéhez, a szemekhez pedig gombra. Az elkészítésnél minden plüssnél más kihívással találja magát szembe, amit cseppet sem bán. A formákat illetően sokszor Beáta kedvétől függ, de a víziló mellett már készített polipot, rókát, nyuszit és sok más egyebet. Időnként, hogyha elakad, akkor a barátnőkkel összeülnek és segítenek egymásnak.
– Előfordul, hogy valaki plüsst kér ajándékba, olyankor előre megsaccolom, mennyi fonalra és anyagra van szükség. Természetesen a színt a megrendelők választhatják ki. Egyre jobban megy, legutóbbi állatkámat a Marosvásárhely és Csíkszereda közötti vonatozáskor készítettem el – mondta Vitos Beáta. Hozzátette: szükség van kézügyességre is, de előzetesen csipkét horgolt, így rendelkezett már némi alappal a kézimunkában. A továbbiakban helyi kézművesvásárokba is készül, de egyelőre az egyetem jelenti a prioritást, elmondása szerint nem tervezi, hogy vállalkozásszerűen foglalkozzon a plüssmackókkal.
Szappankészítés
Az egyetemista lánynak a plüssmackókészítésen kívül egy másik elfoglaltsága is van, amit testvérével és édesanyjával, azaz a család női tagjaival közösen űznek.
– Az egész a levendulákkal kezdődött, rengeteg levendulánk volt, és anyunak az az ötlete támadt, hogy szappant kellene készítenünk házilag, legalábbis próbáljuk ki. Középiskolás osztályfőnököm kémiatanár volt, tőle érdeklődtem az eljárás felől. Elmagyarázta, hogy házi készítéshez milyen hozzávalókra van szükség, és magam is utánanéztem – mondta Beáta.
A három fő alapanyag a disznózsír, ami a székely háztájékon bőven akad, kókuszzsír, olívaolaj, ezekhez társul a ricinusolaj. Az összetevők esetében adott, melyikből mennyire van szükség, majd jön az alapanyagok hevítése és hűtése, illetve összekeverése.
– Ezt követi a folyamat látványosabb része, a színek hozzáadása. A színt az esszenciák adják. Majd jön az illat, utána pedig hagyni kell lehűlni. Ezek a házilag készült szappanok nem szárítják a bőrt, a környezetemben sokan használják és szeretik. A lúgnak ki kell párolognia, hogy használható legyen, ehhez egy hónapra van szükség – avatott be a kézműves.
A nevet illetően Beáta elmondta, hogy a Beri név a Beti, Erika és Rita, azaz édesanyjuk és a lányok nevéből tevődik össze.