A szentkirályiság
Mit jelent a szentkirályiság? Nos, Tánczos Vilmos Elejtett szavak című könyvéből ez elsősorban azok számára rajzolódik ki, akik részesei a település mindennapjainak, ahogyan én is. Egy biztos: büszke vagyok őseinkre, ám ami elsőre erős jellemnek tűnik, az egyben székely makacsságot is takar.
Tánczos Vilmos erdélyi magyar néprajzkutató, tudományszervező. Elejtett szavak. Egy csíki székely ember nyelve és világképe című írásának bővített, javított kiadása a Székelyföld Alapítvány gondozásában jelent meg Csíkszeredában, 2019-ben. A szerző Csíkszentimrén született, de gyermekkorát Csíkszentkirályon töltötte. A középiskolát a csíkszeredai 1-es Számú Líceumban (ma Márton Áron Főgimnázium) végezte, egyetemi diplomáját pedig a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem magyar–orosz szakán szerezte. Doktori disszertációját 1999-ben védte meg a BBTE Magyar Nyelv és Kultúra Tanszékén. A szerző saját apjáról, Tánczos Simonról ír. Amint azt az előszóban említi, „az a világ, amiről ez a könyv szól, egy 20. századi csíki székely ember világa, akiről talán elmondható, hogy még a hagyományos keretek között élte le életének első felét, majd fokról fokra találkozott a modernitással, és végül a posztmodern korban lett öregemberré”.
A könyvet apja életmódja, gondolatvilága ihlette, hisz a néprajzkutató fontosnak tartotta, hogy ezeket a történeteket lejegyezze, melyeket végül apja nyolcvanadik születésnapjára ajánlott, bár mint hangsúlyozza, egyedi emberképet ábrázol és mutat be. Nekem kapásból két dolog miatt is elnyerte a tetszésemet ez a monográfia, és valamelyest – talán jobban, mint mások – közelinek érzem magamhoz.
Az első ok, amiért tetszik a kötet, az, hogy Csíkszentkirályon élek, itt nevelkedtem, kötöttem barátságokat és ismertem meg a falu történelmi részeit, a rájuk jellemző – vagy legalábbis általam jellemzőnek vélt – személyekkel. Ezt azonban csak az érti, aki maga is szentkirályi, ugyanis falun belül Poklondfalva, Tiva és Kincseszeg egyfajta önálló identitással rendelkezik. Aztán ott van a falun kívüli, a szomszéd településekkel szemben tanúsított, időnként erősen megnyilvánuló, véleményem szerint felsőbbrendűséget kifejező magatartás. S bár ezt alaptalannak érzem a többi településsel szemben, hát mégiscsak van egyfajta szentkirályiság az itt élőkben, és ez vitathatatlanul tetten érhető. A szerző arról is ír, hogy miért nevezték a szentkirályiakat szurkosoknak, a szentgyörgyieket szőrfüveseknek és így tovább. E két jelzőt rám is gyakran használták, előbbit azok, akik szentkirályiként ismertek meg, utóbbit nagyapám használta, ugyanis Csíkszentgyörgyön töltöttem első két életévemet.
Visszatérve a szurkos és a szőrfüves megnevezésre, a szentkirályiak a folyamatos erdőlés miatt kapták a gúnynevet, míg a szentgyörgyiek a közeli dombok gyenge minőségű kaszálói miatt, ahol csupán szőrfű nőtt. Nos, napjainkra e fontos jelzők lassan üres frázisokká váltak, már csak az idős generáció képviselői számára hordoznak jelentést – a modern technológián nevelkedett fiataloknak nem sokat mond az, hogy valaki szurkos-e vagy szőrfüves.
A második szempont a korai gyermekéveimre vezethető vissza, ugyanis nagyapám erőteljes hatást gyakorolt rám, hiszen egészen ötödik osztályig a nagyszülői házban nevelkedtem. Jó első osztályos koromtól (de már előtte is) folyamatosan emlékezetemben él, hogy szekéren jártuk a falut, erdőt és mezőt. Az évek múlásával, ahogy erőben gyarapodtam, nagyapám már egyre több munkát osztott ki nekem, amit így utólag cseppet sem bánok. A rohanó világban néha jó visszatérni a mezei vagy egyáltalán a háztájéki fizikai munkához – olyankor kissé kiszakadok a hétköznapok mókuskerekéből, az elméletibb, elvontabb világból.
Nagyapám azóta már elhunyt, viszont a könyvet olvasva felelevenedtek bennem a közös, többnyire munkával töltött mindennapjaink. A könyv főszereplője sem él már, de a karakterleírásokban szinte tűpontosan a nagyapámra jellemző székely virtust jeleníti meg: ott a konokság, az egyszerű paraszti világ időnként kegyetlen valósága, amiben a csíki székely embert a kommunizmus, a kemény csíki telek formálták erős és kitartó, olykor-olykor makacs jellemmé.
Nos, elég sokat másoltam ezekből magam is, a könyv egésze jó tükröt tartott számomra, eddigi életem számos miértjére rávilágított.