Hirdetés

Kimozdítják a gyermekeket a szabadba

Mintegy 850 ezer lejes támogatást biztosít környezetvédelmi projektek megvalósítására a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány és a MOL Románia. A civil szervezeteknek szánt Zöldövezet program két komponensében projektenként legfeljebb 40 ezer lej pályázható. A pályázatok benyújtásának határideje február 27.

Bíró István
Kimozdítják a gyermekeket a szabadba
Körülölelik a diákok az évszázados fát. Gondoskodás Fotó: Archív

A Zöldövezet programot 2006-ban indította a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány és Magyarország egyik legnagyobb üzemanyag-forgalmazójának hazai képviselete. 

Helyiből országos

Kezdetben csak helyi környezetvédelmi kisprojekteket támogattak, majd a nagy érdeklődésre való tekintettel országos szintűre bővítették a programot, amelynek ezúttal is két összetevője van. A Védett területek népszerűsítését célzó programrészben 550 ezer lejes támogatás igényelhető; a Permakultúra a városi övezetek komponensben 300 ezer lej pályázható.  

– Kezdetben csak a Városi zöldövezetek programrész mű­ködött, a nagy érdeklődésnek köszönhetően továbbfejlesztettük, megemeltük a támogatási alapot, és elindítottuk 2009-ben a Védett területek programrészt is. Mindez működött 2022-ig, amikor is a Városi zöldövezetek programrészt továbbgondoltuk, és A permakultúra a városi övezetekben néven hirdettük meg. Ez kicsit összetettebb, mint a korábbi program

– részletezte Fejér-Bándi Enikő programvezető. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Bevonják a fiatalokat

A környezetvédelmi projektek támogatására hazai civil szervezetek pályázhatnak partnerségben oktatási intézményekkel vagy más szervezetekkel. A támogatók tapasztalatai szerint a pályázók főként kisiskolásokat, fiatalokat vonnak be a projektek kivitelezésére. 

Képernyő helyett kert

– Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a permakultúra nehéz lehet, de nem. Valójában fontos lenne, és az is a célunk, hogy a gyerekekkel minél inkább megismertessük, megismerjék a természet körforgását, kapcsolatba kerüljenek a földdel, hogy lássák, miként termesztjük zöldségeinket, gyümölcseinket. És hogyha már növénytársítást végeznek, komposztálnak, talajtakarást végeznek, akkor az már permakultúrás tevékenység. Szerintünk nagyon fontos, hogy a digitális világban a gyermekeket tudjuk kicsalogatni az udvarra, a kertbe. Projektjeink által ezt a célt is igyekszünk szolgálni

– tette hozzá a programvezető, megjegyezve, hogy a nyertes pályázók között (mindkét programrészben) a legjobban megvalósított projekteket 10 ezer lej értékű díjban részesítik.
A pályázatokat e-mailen a spatiiverzi@repf.ro és a programulspatiiverzi@gmail.com e-mail-címre várják a szervezők február 27. éjfélig. Részletes információk a polgartars.ro és a zoldovezet.ro oldalon is olvashatók.

Zöldövezet program 2024-ben
Tavaly összesen 835 000 lej értékben 22 projekt részesült támogatásban, ezekben több mint 8500 személy vett részt. A Permakultúra a városi övezetekben programrészben 14 051 m²-en hoztak létre a permakultúrás kerteket, ahol több mint 1800 fát és cserjét ültettek, illetve különféle zöldségeket, fűszernövényeket és gyümölcsöket termesztettek. A Védett Területek programban két új tematikus tanösvényt hoztak létre, 9 Junior Ranger tábort szerveztek, és 139 környezeti nevelési tevékenységet valósítottak meg.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!