Hirdetés

A bukmékerek szerint döntetlenre áll Simion és Dan csatája

Jóval nagyobb lehet a részvételi arány az államfőválasztás második fordulójában, akár a 63 százalékot is elérheti – állítja Remus Ște­fureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igaz­gatója. A szociológus szoros versenyre számít a május 18-i megmérettetésen.

Kiss Előd-Gergely
A bukmékerek szerint döntetlenre áll Simion és Dan csatája
Szavazófülkébe lépő nő. Vasárnap szoros verseny várható Fotó: Veres Nándor

A felmérések tanúsága szerint 10-13 százalékponttal nőtt a részvételi szándék az államfőválasztáson az első fordulóhoz képest – nyilatkozta a Digi24-nek Remus Ștefureac. „A második fordulóban legalább másfél millió új választóra számítok” – fogalmazott. Várakozását azzal indokolta, hogy nemcsak az első fordulóban kiesett jelöltek támogatói, hanem sok korábban passzív választó is mozgósítható. 

Kiegyenlítődött a verseny

A szociológus értékelése szerint az első forduló óta eltelt hét eseményei jelentős mértékben kiegyenlítették a versenyt. A korábbi második fordulós szimulációk még 15-20 százalékos különbséget mutattak George Simion javára, Nicușor Dan pedig rendre gyengébben szerepelt ezekben az előrejelzésekben. Az első forduló eredményei után azonban erőteljes mozgósítás indult: a versenybe bekapcsolódtak a kiesett jelöltek támogatói is, és jelentős számban jelentek meg új szavazók. Ștefureac becslése szerint a második fordulóban legalább másfél millió új választó adhatja le voksát.

Valószínű jóval többen fognak szavazni

A részvételi arány várhatóan jelentősen meghaladja majd az első forduló szintjét. Az INSCOP korábbi adatai szerint akkor a választók körülbelül fele jelezte, hogy elmenne szavazni. A legfrissebb felmérések viszont már 63 százalék körüli részvételi szándékot mutatnak, ami 10-13 százalékpontos növekedést jelenthet. A szociológus szerint a 2014-es elnökválasztáshoz hasonló trendet figyeltek meg, mint ismert, 2014-ben az első fordulóban 50, a másodikban viszont már 65 százalékos volt a választási részvétel. Ștefureac úgy véli, hogy a végeredmény rendkívül szoros lehet, és minden azon múlik, melyik jelölt tábora tudja hatékonyabban mozgósítani szavazóit egészen az utolsó pillanatig. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!


„Az elmúlt hét történései megerősítették mindazt, amit a második fordulós versenyekről általában tudni lehet: erőteljes társadalmi polarizáció zajlik, a verseny kiegyenlítetté vált” – fogalmazott a szociológus. Úgy vélte: fontos szerepet játszhatnak a nyilvános közviták is, amelyeken érdemes részt venniük a jelölteknek. Meglátása szerint ugyanis a második fordulóban már nem elegendő, ha csak a saját törzsbázisukat szólítják meg a jelöltek, a szélesebb választói tömegekhez is szólniuk kell. 

Döntetlenre áll a csata

Egyenlő esélyt adott hétfőn az egyik hazai sportfogadó iroda az államfőválasztás második fordulójában Nicușor Dan és George Simion győzelmére, mindkettőre 1,88-as szorzóval lehet fogadni – írta az Adevărul a Golazo.ro portálra hivatkozva. A román nyelvű lap beszámolója szerint először fordult elő az államfőválasztás első fordulója óta, hogy a sportfogadási piac nem Simiont tartja az esélyesebb jelöltnek. Múlt kedden még jelentős különbség volt a két politikus között: Simion győzelmére akkor 1,50-es, míg a Danéra 2,50-es szorzóval lehetett fogadni. Mint részletezték: a szorzók módosítása a szakértők szerint két tényezővel magyarázható: vagy nyilvánosságra nem hozott közvélemény-kutatások alapján döntött így a fogadóiroda, vagy az ügyfeleik jelentős mértkében fogadtak Nicușor Dan győzelmére az utóbbi napokban. Ilyenkor a fogadóirodák kockázatkezelő szoftvere automatikusan korrigálja a szorzókat. Emlékeztettek: a sportfogadásoknál a szorzók megállapítása előre rögzített elvek szerint működik: egy új információ is jelentős mértékben meghatározhatja, hogy hogyan változnak az esélyek. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!