Hatóságok közti csetepaté
Tegnapi lapszámunkban már említést tettünk arról, hogy a hátralékos fiskális kötelezettségeket jegyző jogi entitások és magánszemélyek névjegyzékeinek és tartozásai kvantumának a közlése már első perctől ellenérzéseket, tiltakozásokat váltott ki. Mi több, az adatvédelmi szakhatóság (ANSPDCP) a múlt esztendő májusában 16 000 lejes bírságot rótt ki az Országos Adóügynökségre (ANAF) törvénytelen adatfeldolgozás okán, azaz a vonatkozó törvény, a 2001/607-es törvény előírásainak az áthágása miatt. Ám az is megjegyzendő, hogy az ANAF tulajdonképpen kötelezettségét teljesítette, úgy, ahogy arról rendelkezik az adóeljárási törvénykönyvre vonatkozó 2015/707-es törvény. Az adatvédelmi kérdéskörrel kapcsolatosan az elmúlt napokban ismét fellángolt a csetepaté a különböző hatóságok között.
[caption id="attachment_44829" align="aligncenter" width="696"] Augustin Jianu távközlési miniszter a sajtóból értesült...[/caption]
Maradjunk egyelőre a fentebb említett bírságnál, ugyanis az ANAF az adatvédelmi hatóság jegyzőkönyvét megtámadta a Bukaresti Törvényszéknél. A per során a szakhatóság beadványában alkotmányossági aggályokat fogalmazott meg, azt hangoztatva, hogy az Adóeljárási Törvénykönyv vonatkozó szakaszának előírásai sértik az Alkotmány egyes cikkelyeit (mindenekelőtt a magánélet tiszteletben tartására vonatkozó 26-os cikkelyt), továbbá az Európai Emberjogi Egyezmény 8-as szakaszát. A Bukaresti Törvényszék helyet adott az adatvédelmi szakhatóság kérésének, és beadvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz a szóban forgó jogszabályozási előírás kapcsán megfogalmazott alkotmányossági aggályok okán. A törvényszék beadványát 2016. december 16-án iktatták az Alkotmánybíróságnak, a tárgyalás napját viszont még nem tűzték ki. Amúgy szakjogászok részéről is számos pró és kontra érv fogalmazódott meg az évnegyedenként nyilvánosságra hozott, hozandó adóslista kapcsán.
A miniszter meglepődött
A múlt kedden újabb fejlemények következtek be az adattárolás és adatközlés kapcsán. Olyanok, amelyek vitákba és ellentmondások-
ba torkolltak. Február 14-én egy szakmai konferencián a közpénzügyi minisztérium egyik államtitkára, Ionuț Mișa felszólalásában többek között utalást tett arra is, hogy a minisztérium szakértői a távközlési minisztérium munkatársaival együtt dolgoznak egy olyan projekten, amely révén konszolidálható lesz az ANAF adatbázisa, s erre annál is inkább szükség van, mert az adóügynökség szintjén ebben a szegmensben nagy problémák jelentkeztek. Megemlítette, hogy az ANAF-nak 272 különböző adatbázisa van, a magánszemélyek szintjén pedig azért, hogy rátalálj egy információra, három különböző adatbázisba kell belépni. Az államtitkárnak ezen bejelentése sokak fejében szeget üthetett, de ugyanaznap egy ennél furább esemény is bekövetkezett. Nevezetesen: az ANAF részéről bejelentették, hogy az Országos Informatikafejlesztési és Kutatási Intézettel (ICI) meg fognak kötni egy olyan együttműködési protokollumot, amely révén adatokhoz juthatnak a doménnév-tulajdonosok személyazonossági adatainak megszerzése céljából. Erről az együttműködési szándékról a távközlési miniszter, Augustin Jianu a sajtóból értesült, s tiltakozásának adott hangot. Többek között azt nyilatkozta, hogy a Cioloș-kormány egykori kezdeményezéséről lehet szó, amelyről őt miniszteri minőségében nem tájékoztatták, s egy ilyen egyezmény megkötésére semmiképp sem kerülhet sor a jogalap alapos tanulmányozása nélkül és az együttműködési szerződés előzetes nyilvánosságra hozása nélkül. Hozzáfűzte azt is, hogy ő megérti az ANAF ama szándékát, hogy minden eszközt igénybe vegyen az adócsalás leküzdése érdekében, de ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni a személyes jellegű adatok védelmére vonatkozó törvényes előírásokat. Egyszóval a miniszter szerint egyelőre szó sem lehet olyan együttműködésről, amelyet az ANAF egyes illetékesei már-már kész tényként kezeltek. Az ügyben most utólag megszólalt az ICI vezetősége is, azt közölve, hogy a múlt esztendő decemberében valóban érkezett egy megkeresés az ANAF részéről egy protokollum megkötése végett, de mindmáig arra vonatkozóan nem fogalmaztak meg választ, mert nem értek véget a szakértői elemzések.
Adatvédelmi bukfenc
Az adatvédelmi hatóság egy sajtóügynökség megkeresésére ugyan-
csak megfogalmazta a maga álláspontját az ANAF által meggondolatlanul kilátásba helyezett protokollum kapcsán. A terjedelmes pontosításban mindenekelőtt azt nyomatékolták, hogy a személyes jellegű adatok védelmére vonatkozó 2001/677-es törvény rendelkezései egyértelműek és világosak, mindenekelőtt a tekintetben, hogy az érintett személy beleegyezése nélkül egyetlen operatőrnek sem áll jogában személyes jellegű adatokat feldolgozni, beleértve azok nyilvánosságra hozását is.
Tehát egyelőre minden érdekelt/érintett hatóságnak, illetve félnek várakoznia kell: vagy az Alkotmánybíróság döntésére, vagy a távközlési miniszter rendeletére, ez utóbbi pedig kézhez kell kapja döntése meghozatala előtt az ICI állásfoglalását is.
Hecser Zoltán