Hargitások kiruccanása

A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes októberben nagyszabású magyarországi–felvidéki turnén vett részt. A fellépések után Szabó László művészeti vezetővel a Hagyományok Házában találkoztam, ahol a körút kezdetén nagy sikerrel léptek fel. Egy évértékelőt kértem a művésztől.

Csermák Zoltán
Becsült olvasási idő: 4 perc
Hargitások kiruccanása
Fotó: Csermák Zoltán

Mozgalmas, élményekkel teli évnek vagyunk a vége felé, az otthoni fellépések mellett számos meghívásnak tudtunk eleget tenni. Két bemutatónk volt: a Boldogasszony tenyerén, valamint egy gyerekműsor, a Katica, az örökké síró királykisasszony. Mindkettőt e programsorozat keretében láthatta a magyarországi és a felvidéki közönség. 
A Boldogasszony-, a Babba Mária-kultusz Csíkban nagyon élő, így nagy várakozás előzte meg a bemutatót: Csíkszeredában tizenegy telt házas előadáson léptünk fel, ami 350 fővel számolva, s egy kisvárost tekintve, igazi sikernek számított. A produkció kissé eltért a megszokottól, több benne a látványelem, újszerű technikai megoldásokat alkalmaztunk A koncepciónk az emberekből mély érzéseket váltott ki, sokan könnyezve távoztak a nézőtérről, s a kritika is kedvezően értékelte az előadásunkat. A műsort a környező települések nézői is megismerhették, így színpadra léphettünk például Sepsiszentgyörgyön, Marosvásárhelyen és Székelyudvarhelyen is.


Hirdetés


A Katicát mosolygósan fogadta kicsi és felnőtt: a gyerekek örömkitörése kísérte minden percét. Igen, ez egy interaktív előadás, így a kicsinyeket is bevonjuk a történetbe. Ennek nyomán igazi közönségsikert könyvelhettünk el, több mint, harmincszor álltunk színpadra e darabbal. Nemcsak hétvégén adtuk elő, számos iskolai s szervezett előadáson vagyunk túl. 
A két produkcióval a magyarországi előadások is sikeresek voltak, a főváros mellett Hajdúnánás, Balmazújváros és Tiszaújváros közönsége előtt is bemutatkozhattunk, s a felvidéki Bodrogszerdahelyen is nagy szeretettel fogadtak minket.
De nem ülhetünk babérainkon, már a jövőbe tekintünk. Számunkra nagyon fontos az autentikus népzene és néptánc előadása, oktatása és továbbadása, így minden évben – a gyerekműsorok és táncszínházi előadások mellett – repertoárra tűzünk egy folklórműsort is. Így decemberben egy új, Tájszólások a táncban című összeállítást tervezünk. A műsorban megjelennek a felső-Tisza-vidéki pásztorbotoló, a magyar verbunk, a széki, a palatkai, 
a mezőkölpényi, vajdaszentiványi, kalotaszegi, magyarszentbenedeki és a bonchidai táncok. Nem kívánunk ezzel egyebet: a néző hátradőlve szemlélhesse a csodálatos népzenét, a táncot és a népviseletet.
Emellett vannak még műsorok, amit repertoáron tartunk, s terveinkben van egy műsorsorozat elindítása: a XXI. század emberének szemével tekintsünk vissza az indulásra, az 1990-es évek elejére. Ez tánctörténeti érték is lehet, hiszen azóta generációk nőttek fel mellettünk. Munkánkat értékelik Csíkban, megnyugtató, hogy amikor próbatáncot hirdetünk, gyakran kopogtatnak az ajtón tehetséges fiatalok. 
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!