Ha lesz következő hulláma a járványnak, arra is felkészültek
Elsősorban a megyei költségvetés terhein enyhített a járvány elleni védekezést és megelőzést szolgáló beruházás, amelyből felszerelték a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság ellátóközpontjait. A mintegy hárommillió lej értékű beruházást ugyanis pályázaton elnyert uniós támogatásból finanszírozták – hangzott el a megyei önkormányzat tegnapi csíkszeredai sajtótájékoztatóján.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke úgy fogalmazott a közel hárommillió lejes projekt végét bejelentő sajtótájékoztatón: a beruházás sikere azt bizonyítja, hogy a Hargita megyei önkormányzat képes lehívni az uniós forrásokat. A projektet Biró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke koordinálta. Az elöljáró a sajtótájékoztatón elsősorban a tavalyi év nehézségeiről beszélt.
– A tavalyi nehéz évben nagyobb figyelmet kellett fordítani a hátrányos helyzetűekre, illetve az őket ellátó személyzet biztonságára, amellett, hogy a járványhelyzet általános pénzügyi többletet jelentett minden téren. A személyzet és az ellátottak biztonsága szempontjából is fontos ez a projekt, de a bevétel miatt is, hiszen mint ismeretes, az előző években folyamatos volt a harc a központi költségvetéssel a gyermekvédelmi rendszer működtetésének finanszírozása miatt – közölte Bíró Barna Botond.
Elmondta: a koronavírus-járvány miatt nagy mennyiségű védőfelszerelést és fertőtlenítőszereket, eszközöket kellett beszerezni. A megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság által működtetett szociális elhelyezőközpontokat és gyermekotthonokat járvány ellen védő eszközökkel látták el a beruházás keretében. Hozzátette: belső munkacsoport létrehozásával készülnek a következő időszak pályázati kiírásaira. Albert Mónika projektmenedzser ugyanakkor elmondta: 2020. június elsején kezdték előkészíteni a pályázatot, amelyet végül sikerrel nyújtottak be. Tavaly szeptember 21-én írták alá a finanszírozásról szóló szerződést. Már csak az elszámolás van hátra, július 31-ig kizárólag adminisztratív feladatokat kell még ellátniuk. Úgy vélte: a pályázat elérte célját, az igazgatósághoz tartozó tizennégy központot ellátták a szükséges anyagokkal és felszerelésekkel
Elekes Zoltán, a gyermekvédelmi igazgatóság vezetője elmondta: az uniós támogatás megszerzése fontos volt, meg ezeket a járványvédelmi eszközöket egyébként is meg kellett volna vásárolniuk, így a megye költségvetésének spóroltak meg majdnem hárommillió lejt.
– Nem maradhattak sem a kollégák, sem az ellátottak védelem nélkül, ezeket az anyagokat mindenképp meg kellett volna vásárolni, ezért jelentős bevétel volt a projekt mind az ellátórendszer, mind a megye költségvetésében – fejtette ki Elekes Zoltán. Az igazgató hozzátette, elvileg a tizennégy ellátóközpontot szerelték fel, de a gyakorlatban közel ötven helyszínre juttatták el a védőfelszereléseket és a fertőtlenítőeszközöket.
Kiss Előd-Gergely