Hirdetés

Erdély legjei, ahogy ti látjátok

Székely Csürke
Becsült olvasási idő: 4 perc

Több héten át kerestük Erdély látnivalóit a Hargita Népe olvasóival és a Marosvásárhelyi Rádió hallgatóival. Sokan írtatok, üzentetek, javasoltatok, hogy közösen összegyűjthessük azokat a csodákat, amelyeket meleg szívvel ajánlunk bárkinek a nagyvilágból. Első cikkünkben a legtöbbször említett célpontokat listáztuk; a másodikban a legjobb csillagnéző, piknikezőhelyek és a legcsodálatosabb hegyvidékek gyűjteményéből adunk közre válogatást. A sorozat mostani, utolsó részében az erdélyi hagyományok, épített örökség, gasztronómia és vendégszeretet legjeit adjuk közre – ahogyan ti látjátok.

Múzeumok, műemlékek
Kerestük azokat a helyeket, településeket, amelyeket – bár talán kevésbé ismertek – látogatásra ajánlotok, nemcsak azért, mert festői helyen fekszenek, hanem mert különleges élmények várnak a turistára, és a legendás erdélyi vendégszeretetből sincs hiány. A múzeumok közül ilyen „rejtett kincs” a kőrispataki szalmakalap-múzeum vagy a parajdi sóbányamúzeum. A szejkefürdői Mini Erdély Parkot is ajánlottátok, ami már csak azért is kihagyhatatlan helyszíne az erdélyi kirándulásoknak, mert számos erdélyi látnivaló makettjét meg lehet ott kicsiben csodálni, ha egy pár napos látogatás alkalmával nincs idő eljutni az eredetihez.

A legjobb kirándulóhelyek
Madéfalván a Siculicidium-emlékmű, Csíkszeredában a csíksomlyói kegytemplom, Mikházán a ferences templom és kolostor szintén kihagyhatatlan látnivaló. Kiemeltétek Tusnádfürdő, Homoródfürdő, Borszék fürdőhelyeit, valamint Nyárádgálfalvát, a Nyárádmente egyik fontos, dinamikusan fejlődő községközpontját mint olyan helyeket, ahol érdemes megszállni, megpihenni, körülnézni és elbeszélgetni a helyi emberekkel.
Erdély legszebb kastélyai közül a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyt, az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélyt, a csíkszentimrei Henter-kúriát, az olaszteleki Daniel-kastélyt, illetve a keresdi Bethlen-kastélyt emeltétek ki. És nemcsak Mikszáth Kálmán nevezte a várak királyának: a vajdahunyadi várat szerintetek is mindenképp érdemes meglátogatni egy erdélyi kirándulás során.

Hagyományok, ételek
Nemcsak épületek és tárgyi emlékek a kultúra kincsei. Egyik olvasónk egyedi és máshol nem létező, székelyföldi és barcasági hagyományokat sorolt fel: a székelytamásfalvi és szörcsei szánozás húsvéti szokását, a hétfalusi csángók legénytáncát, a boricát, a csíkszentkirályi kaszálókalákát, a kibédi farsangot, a kászoni bikaütést, valamint az apácai kakasütést.
Végül, de nem utolsósorban a gasztronómia is szerves része egy régió hagyományainak. Az erdélyi konyha gazdagításához az évszázadok során sok népcsoport járult hozzá, a magyar, román, szász, örmény, zsidó, székely receptek keveredtek, módosultak. Erdély legjobb éttermei étlapjáról éppen ezért sem hiányozhatnak a régióra jellemző alapanyagok és fogások. Konkrét éttermek megnevezése nélkül szerintetek azok a legjobb helyek, ahol olyan hagyományos fogásokat lehet fogyasztani, mint a pityókatokány, kürtőskalács, túrós puliszka, ordás palacsinta, zakuszka, kolozsvári káposzta, töltött káposzta vagy a csülökpörkölt.
Köszönjük minden olvasónak és hallgatónak a javaslatokat!



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!