A fejedelmek aranya a Csíki Székely Múzeumban

Erdély történetét és az Erdélyi Fejedelemség korának reprezentációs igényeit mutatja be a Csíki Székely Múzeumban látható legújabb tárlat, mely a Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben címet viseli. A múltunk történetét idéző kiállítás július 15-ig látogatható.

Kovács Andrea
A fejedelmek aranya a Csíki Székely Múzeumban
Kincsek között sétálhatunk a Csíki Székely Múzeumban Fotó: Veres Nándor

Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben címmel nyitották meg a legújabb időszakos kiállítást a Csíki Székely Múzeumban kedd délután. 


Hirdetés

A kiállítás Erdély fejedelemségkori történetét mutatja be a reprezentáció tematikáján keresztül. A korabeli pénzérmék ábrázolásaiból kiindulva több száz veret mellett különböző díszfegyvereket, buzogányokat és kiemelkedő értéket képviselő ötvöstárgyakat is bemutatnak. A kiállítás gazdag anyaga alátámasztja az Erdélyi Fejedelemség korabeli gazdasági és hatalmi potenciálját és a korszak divatját egyaránt.

Az Erdélyi Fejedelemség története kevésbé közismert, a kiállított tárgyi anyagokon keresztül ennek történelmét meséljük el. Régen minden uralkodó azon igyekezett, hogy mindenki megismerje, mint az adott ország legfőbb személye és saját magát leginkább a pénzein keresztül tudta megmutatni.

Ugyanis ezek a legnagyobb sorozatban gyártott termékek, melyek mindenkihez eljutottak. A legtöbb fejedelemség pénzeit ismerjük, ezeken általában az uralkodó portréja jelenik meg viseletben – vázolta érdeklődésünkre dr. Tóth Csaba, a Magyar Nemzeti Múzeum Éremtárának munkatársa és a kiállítás egyik kurátora.

A kiállításon elsősorban arany és ezüst pénzérméket láthatunk, illetve azokhoz kapcsolódó olyan tárgyakat, amik egyrészt a fejedelmi reprezentáció kifejezőeszközei, másrészt megjelennek, visszaköszönnek magukon a pénzeken is.

Ezek között van páncél, sodronying, szablya, buzogány és különböző ötvöstárgyak, amelyeken gyakran fejedelmi címerek jelennek meg.

Veres Nándor

Emellett oklevelek, verőtövek, valamint egy pénzverde makettje is látható, ahol megfigyelhetjük a pénz készülésének folyamatát is. Igyekeztek minden olyan dolgot kiállítani, mely az Erdélyi Fejedelemség tárgyi anyagára jellemző, részletezte a szakember.

A több mint háromszáz emléktárgyat felvonultató kiállítás minden darabja eredeti, de maga az összeállítás „képlékeny”. Vagyis minden korábbi és ezután következő állomásán változhat az összetétele, attól függően, hogy a fogadó intézmény mi egyebet tud érdemben hozzátenni.

– A tárlat nem csupán numizmatikai értékeinket jeleníti meg, Erdély pénzverésére reflektálva, hanem jóval túlmutat ezen. Az ötvöstárgyak, díszfegyverek, ruhák és azok kiegészítőinek számos egyedi példányát mutatja be, melyek mind közel vagy több mint négyszáz évesek, akárcsak az épület, amelynek ünnepi évét épp tavaly áprilisban nyitottuk meg – mondta el dr. Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója a Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben című kiállítás szabadtéri megnyitóján. A megnyitó után dr. Tóth Csaba tartott rendkívüli tárlatvezetést az érdeklődők számára.

Veres Nándor

A tárlat július 15-ig látogatható, a Csíki Székely Múzeum mellett a Magyar Nemzeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont, az Erdélyi Történeti Múzeum és a Székely Nemzeti Múzeum közreműködésével jött létre.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!