Elhunyt szeretteinkre emlékezünk
Mindenszentek ünnepét üli ma a kereszténység. Holnap halottak napja lesz. Ezekben a napokban gyertyák, mécsesek ezreit gyújtjuk meg temetőinkben, és helyezünk el néhány szál virágot szeretteink sírjánál. A megemlékezés még sok-sok év után is könnyeket csalhat valamennyiünk szemébe. Szász-Heron Amália Kinga, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium iskolapszichológusa szerint a megemlékezés jó alkalom arra, hogy szembenézzünk a bennünket ért veszteségekkel.
Mindenszentek, a megdicsőült egyház ünnepe van. Nem tévesztendő össze a szenvedő egyház ünnepével, amely november másodikán, azaz holnap lesz, és amelyet halottak napjaként ismerünk. Szinte nincs olyan ember, aki ezekben a napokban akarva vagy akaratlanul ne emlékezne valamely hozzátartozójára. Sokan az évekkel ezelőtt elhunyt szeretteik emlékére gyújtanak gyertyákat, mécseseket, de sokan vannak azok is, akik néhány hónapja, vagy éppen egy-két nappal ezelőtt veszítették el családtagjukat, barátjukat. A halál oka lehet öregség, baleset vagy éppen betegség, de szinte mindegy is, mert bármi legyen is az, a hátramaradt idős vagy éppen fiatal családtagoknak erőteljesen fájhat. Szász-Heron Amália Kinga, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium iskolapszichológusa szerint a gyász feldolgozását is nehezíti a koronavírus-járvány.
– Azt tapasztalom, elég erős szorongás és félelemhullám uralkodott el mindenkin az elmúlt időszakban. Ugyanez érinti a serdülőket, a fiatalokat is, ezért azt látom, tapasztalom, hogy a lelki problémákat is nehezebb feldolgozni. Gyakoriak a szorongásos kórképek és a félelemmel, pánikkal kapcsolatos jelenségek is. Így nyilván a gyászfolyamatok elhúzódnak, vagy akár esélyük van arra, hogy elakadjanak – mondta az iskolapszichológus. Hozzátette: a mindenszentek- és a halottak napi megemlékezés segítheti a gyászfolyamatot.
– Természetesen ez egyénfüggő és az sem mindegy, hogy a gyászoló a gyásznak melyik fázisában van. Nem mindegy, hogy valaki egyéves vagy néhány hetes, hónapos gyászmunkában van. A megemlékezés, a gyertyagyújtás, az ima, az átkeretezés, a pozitív emlékeknek a felszínre hozása, megélése mindenféle gyászmunkát tud segíteni. A halottak napja, a mindenszentek, a világítás jó alkalom arra, hogy szembenézzünk a gyásszal, illetve előrelendítsük a gyászmunkát, vagy akár egy elakadt gyászfolyamatot is – mutatott rá Szász-Heron Amália Kinga. Érdeklődésünkre azt is elmondta: a járvány előtti tanévekben hat-hét olyan diák gyászfolyamatát segítette, akik elveszítették szüleik egyikét. Kiemelte: a tinédzsereket a nagyszülők halála is megviseli, főként ha szoros kapcsolatban éltek velük, de az sem ritka, hogy közeli barát, barátnő vagy éppen megszakított párkapcsolat miatt élnek meg erőteljes gyászt.
– Nálunk, Székelyföldön még egy kicsit érvényes az, hogy nehezen beszélünk a veszteségekről, és nehezen kérünk segítséget. A mi kultúránkban még mindig az uralkodik, hogy egyedül vagy szűk családi körben kell megoldani a lelki problémákat. Nem mindenki kér szakmai segítséget, nehezen ismerjük fel az elakadt gyászfolyamatot, és azt tapasztalom, hogy legtöbbször, amikor nagyon súlyosak a tünetek, amikor egyértelmű, hogy egy elakadt gyászmunkáról van szó, sokan csak akkor kérnek segítséget – részletezte a Márton Áron Főgimnázium pszichológusa. Megjegyezte: biztató az, hogy az utóbbi években egyre több fiatal ismeri fel, hogy a gyász mély lelki sebet okoz, amelyet egyedül vagy a családban nem tud meggyógyítani, ezért az iskolapszichológustól kérnek segítséget.
Biró István