Életmentésre készítik fel a lakosságot
Javában zajlik a Hargita Megyei Mentőszolgálat BLS, azaz az Alapszintű újraélesztési képzés maratonja. Az akció keretében a megye 31 településére látogatnak el a szakemberek, hogy minél több ember elsajátíthassa az újraélesztés alapjait, és szükség esetén emberéleteket menthessen.
Hétfőn Farkaslakára érkezett a Hargita Megyei Mentőszolgálat Alapszintű újraélesztési képzés maratonja. Dr. Péter Szilárd, a Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatója és hétfős csapata a Buzánszky Jenő Sportcsarnokban várta az érdeklődőket, ahol az elméleti tudnivalók ismertetése után a gyakorlatban is bemutatták azt, miként kell helyesen végezni az újraélesztés műveleteit. Dr. Péter Szilárd elmondta, már nagyon rég foglalkoztatja a gondolat, hogyan is lehetne még biztonságosabbá tenni Hargita megyét.
– A legfájóbb látvány számomra az, hogy a mentők, amikor kiérkeznek egy eszméletlen beteghez, a körülötte lévők csak állnak, és senki nem próbál meg segíteni. Ilyen esetben mi hiába küzdünk a beteg életéért, valószínűleg már nem lehet megmenteni. Így született meg a gondolat, hogy elsősegélynyújtó képzéseket indítsunk, ezt gondoltuk tovább az idén, és így indult útjára a maraton – mondta a megyei mentőszolgálat vezérigazgatója.
Minden másodperc számít
Hozzáfűzte: az alapszintű újraélesztési képzés célja, hogy az emberek megtanulják, hogyan segíthetnek a bajbajutottakon, és ezzel akár életet is menthetnek, hiszen ilyen esetben minden másodperc számít. Farkaslakán gyerekek, felnőttek, a polgármesteri hivatal alkalmazottai vettek részt a képzésen, továbbá Székelypálfalváról is érkeztek érdeklődők az eseményre. A rövid elméleti felkészítő során a jelenlévők megtudhatták, miként kell helyesen mentőt hívni, mennyire fontos a pontos, tömör válasz a feltett kérdésekre, hogy minél hamarabb elindulhasson a segítség, mit kell tenni a legnagyobb vészhelyzetben, a hirtelen szívhalálnál. Megtudhatták továbbá azt is, hogy mindössze 5 perc áll a rendelkezésükre a beteg újraélesztésére, ezt követően ugyanis már beáll a biológiai halál, így minden másodperc értékes. Harminc mellkaskompresszió után két befújás szükséges a beteg szájába, majd rögtön kell folytatni a mellkas nyomását, az újjáélesztés során pihenni nem lehet. A mentőszolgálat munkatársai ezt követően a gyakorlatban is bemutatták, hogyan kell helyesen végezni az újraélesztést, milyen szakaszai vannak, a résztvevők pedig a gyakorlóbábukon próbálhatták ki az életmentő mozdulatokat.
Számottevő érdeklődés
A mentőszolgálat alapszintű újraélesztési képzése iránt egyébként nagy az érdeklődés, gyerekek, felnőttek részéről egyaránt, az indulás óta eltelt pár nap alatt már több mint 500-an vettek részt a képzésen, ami mindenképp pozitívum – tudtuk meg dr. Péter Szilárdtól.
– Mi azt szeretnénk, ha minél több ember megtanulná, hogy mit tegyen szívleállás esetén, ezért indult ez a maraton. Partnereink a polgármesteri hivatalok, köszönet érte, hogy ilyen pozitívan álltak a programunkhoz, hiszen azáltal, hogy a lakosok részt vesznek a képzésen, a települések is biztonságosabbá válnak – bizakodott dr. Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatója. Még elmondta: július 28-án, az országos mentős napon kezdődött a program, és augusztus 27-ig tart.
Hadnagy Éva