Digitális ügyfélkaput hoz létre Hargita Megye Tanácsa

Online szolgáltatási rendszer bevezetésére készül Hargita Megye Tanácsa az intézmény hatékonyabb működése érdekében, így akár okostelefonról is megoldható lesz az ügyintézés. A „Hargita megye polgáraival való kapcsolattartást elősegítő online szolgáltatások DIGIT-HR” című nyertes projekt keretében már aláírták a szerződést a digitális ügyfélkapu és dokumentummenedzsment-rendszer létrehozására, ami ez év végéig kell megvalósuljon.

Létai Tibor
Digitális ügyfélkaput hoz létre Hargita Megye Tanácsa
Rácz Attila és Szőcs István: cél az egyszerűbb ügyintézés biztosítása a Hargita megyeieknek Fotó: László F. Csaba

A pályázat részleteiről a közbeszerzési eljáráson nyertes Magic Solutions Kft. cégvezetője, Rácz Attila, valamint Szőcs István, a Humán erőforrás és kommunikációs igazgatóság ügyvezető igazgatója, projektmenedzser számolt be csütörtökön a sajtó képviselőinek. Mint megtudtuk, az általános célkitűzések Hargita Megye Tanácsa teljesítménymenedzsment-rendszereinek megerősítése és a szolgáltatások elérhetőségének megkönnyítése, a bürokrácia csökkentése, a hatékonyság, az átláthatóság, a feddhetetlenség növelése egy online szolgáltatási platform, úgynevezett ügyfélkapu létrehozásával a megye lakosai számára.

A pályázat sajátos céljai az eljárások egyszerűsítése, a digitális eszközök bevezetése, az irattár elektronikus feldolgozása, a gyors adatelérés megkönnyítése és a bürokrácia csökkentése egy, a Hargita megyei lakosság számára elérhető, teljes körű elektronikus ügyintézési rendszer bevezetésével.

A minőségi szolgáltatások biztosítása érdekében harmincöt alkalmazott készségeit és ismereteit fejlesztik a bevezetett rendszerek kezelése és adminisztrálása területén. A projekt összköltsége 2 903 778 lej, amiből a vissza nem térítendő támogatás összege 2 845 702,44 lej az Európai Strukturális Alap és a román állam közös finanszírozásával.

Szőcs István néhány szóban ismertette az előzményeket, majd hangsúlyozta, hogy a projekt terméke egy digitális ügyfélkapu lesz, melynek külső felületén keresztül kényelmesen és hatékonyan lehet majd kommunikálni, ugyanakkor a belső informatikai rendszereket, munkafolyamatokat is fejlesztik, digitalizálják összehangolva az új szolgáltatásokkal.

Rácz Attila röviden bemutatta az általa vezetett informatikai vállalkozást. Kiemelte, székhelyük Csíkszeredában található, közel ötven alkalmazottat foglalkoztatnak, Románián kívül jelen vannak a Moldovai Köztársaságban, valamint Magyarországon is. A többi között helyi bankokkal, nagy cégekkel és önkormányzatokkal működnek együtt technológiai innovációk létrejöttében. A megyei tanács jelen projektjének megvalósításával realizálható, hogy az intézmény hatékonyabban tudjon működni.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!