Dokumentumfilmek falusi gyermekjátékokról, pletykáról
Idén is támogatta néprajzi jellegű dokumentumfilmek készítését a Hagyományőrzési Forrásközpont. Két pályázatot is meghirdettek, életutak, emlékképek, népviseletek, történelmi emlékeink, népi mesterségek, gazdaság és gazdálkodás, illetve népi építészeti emlékek témakörökben, de egy regió filmes eszközökkel való bemutatásának is örültek.
[caption id="attachment_41980" align="aligncenter" width="1000"] Népi gyermekjátékok. Képek Jakab Ervin dokumentumfilmjéből Fotó: Jakab Ervin[/caption]
A Hagyományőrzési Forrásközpont 2016-os pályázati kiírásaira tíz dokumentumfilm készült el idén. Akárcsak a tavaly, olyan alkotásokat vártak megyénk területéről, amelyek a helyi néprajzi, történelmi, földrajzi, gazdasági és turisztikai értékeket hozzák közelképbe. A Forrásközpont és megyei tanács anyagi támogatásával készült el az Amíg a kolomp szól című dokumentumfilm a tehéncsordák helyzetéről, jövőjéről (Rubin Studio Kft.), A Gál Sándor-ház kálváriája című alkotás is (Daczó Katalin Erzsébet). Fábián Kornélia Tájak, beszélő házak című munkája Hargita megye tájházait mutatja be, az Egy ütet tapló a korondi taplófeldolgozásról szól. Jakab Ervin népi gyermekjátékokról készített filmet, Simó Ibolya a szentegyházi gyermekfilharmóniáról (Kicsi nagykövetek), Csata Orsolya a falusi pletykáról és helyszíneiről (Pletykapadok). Az Electron Kft. műhelyéből került ki a Csengő szén című dokumentumfilm a farkaslaki szénégetésről, a Panoráma Vizuális Alkotóműhely Egyesület pedig a Firtos falvai közül Etédet mutatja be, Szabó Károly Józsa László című alkotása az ismert korondi fazekas portréja és a kerámia készítésének bemutatása. A filmeket a jövő évben szélesebb körben is bemutatják, mindjárt az első hónapban, január 17-én a magyar kultúra napját ünneplő székelyudvarhelyi rendezvénysorozat részeként a Harmónia cukrászdában lehet megtekinteni az alkotásokat.
HN-információ