Csíkszereda testvérvárosa lett Győr
Testvérvárosi szerződést írt alá szerdán délben Győrben dr. Dézsi Csaba András és Korodi Attila, a nyugat-magyarországi megyeszékhely és Csíkszereda polgármestere. A két város elsősorban a gazdaságban, az oktatásban és a kultúrában lát együttműködési lehetőséget, a szerződés-aláíráson túl pedig meg is történtek az első érdemi lépések a kapcsolat elmélyítése érdekében.
Dr. Pergel Elza győri alpolgármester tavaly tavasszal tett csíkszeredai látogatása alkalmával alapozta meg a két megyeszékhely a testvérvárosi együttműködést, amelynek eredményeként ma Győr-Moson-Sopron megye székhelyén a két város polgármestere aláírta az egyezményt. A győri városháza dísztermében szervezett ünnepélyen részt vett Győr városvezetése, Csíkszereda városvezetői közül pedig Korodi Attila mellett Sógor Enikő alpolgármester és Wohlfart Rudolf főjegyző. Elhangzott a magyar és a székely himnusz, versszavalat és a világhírű Jávorkai testvérek sajátos vonóselőadása után a két elöljáró foglalta össze ünnepi gondolatait.
– Kevés szebb és meghatóbb érzés van annál, mint amikor városunktól messze egy másik országban magyar beszédet hallunk, és olyan magyarul gondolkodó emberekkel találkozunk, akikkel közösek a történelmi gyökereink. Győr mindig is szívügyének tekinti, hogy a határon túli városokkal jó kapcsolatot ápoljon. Biztos vagyok benne, hogy a kapcsolatban intézményeink is megtalálják az együttműködést. Töltsük meg ezt az együttműködést igazi értékekkel, méltó barátsággal – fogalmazott dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere, megjegyezve: egymással lélekben is erősödünk.
Csíkszereda polgármestere, Korodi Attila a háború által veszélyeztetett testvérvárosunk, Beregszász példáját idézve emlékeztetett, hogy jó és rossz időkben is össze kell tartanunk.
– A testvérek összefognak és egymást segítik. A Kárpát-medence egy tér, amelyet mi, magyarok belakunk és értéket teremtünk benne. Önök a nyugati, mi a keleti oldalát védjük. És nagyon fontos a hagyományok ápolása, a kulturális kötelékek erősítése, de elengedhetetlen a jelen kihívásaira való válaszadás – ilyen például az elvándorlás vagy a munkahelyteremtés. Köszönjük a testvéri nyitottságot, a baráti kéznyújtást! Bízunk benne, hogy ezzel az együttműködéssel olyan perspektívákat nyitunk meg, amelyekben a kultúra, az oktatás, a sport, a fiatalság is megtalálja a helyét – mondta Korodi Attila.
A beszédeket követően megtörtént az ünnepélyes szerződés-aláírás, majd a „szódavíz városának”, Győrnek a polgármestere díszdobozban szódásüveget, Korodi Attila pedig Siklódi Ferenc városunk emblematikus épületeit ábrázoló metszetét ajándékozta kollégájának.
Az együttműködés tartalommal való feltöltésének első lépései már aznap megtörténtek: a csíkszeredai küldöttség tagjai – köztük Márk-Csucsi Róbert, a Csíki Vállalkozók Egyesületének (CsVE) elnöke és Juhász-Borsa Orsolya, a városháza gazdaságfejlesztési irodájának vezetője – a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vezetőivel, Pintér-Péntek Imre elnökkel és Kalmárné dr. Hollósi Erika titkárral egyeztettek a közös előnyök alapján létrehozható gazdasági együttműködések lehetőségeiről.
Fotók: Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata