Beszélgetés Iordan Mircea Ştefan rendőrbiztos-helyettessel, Csíkszereda városi rendőrparancsnokával - A térség legnagyobb gondja az ital és az erőszak
A Fekete Kászoni Titusz nyugdíjba vonulása nyomán megüresedett parancsnoki tisztséget, a sikeres versenyvizsga nyomán immár Iordan Mircea Ştefan rendőrtiszt tölti be a Csíkszeredai Városi Rendőrség élén. Bemutatkozó interjúra kértük fel az új parancsnokot, akivel többek között Csík jellegzetes problémáiról, de a rendőrség és Csíkszereda Önkormányzata viszonyáról is beszélgettünk.
– Minden bizonnyal a csíkszeredaiak jó része nem ismeri Önt, ezért kérem, beszéljen egy kicsit magáról. Honnan jött, milyen területen dolgozott mostanig?
– 46 éves vagyok, 23 éve élek Hargita megyében. Brassó megyében laktam több évig, mielőtt ideköltöztem volna. Versenyvizsga nyomán foglaltam el a Csíkszeredai Városi Rendőrség parancsnoki tisztségét, azelőtt, mióta itt lakom, ugyancsak a rendőrség kötelékében dolgoztam. Irodavezető voltam a közrendészetnél, de legtöbb időt a nyomozási osztályon tevékenykedtem.
– Mekkora állománnyal rendelkezik most a Csíkszeredai Városi Rendőrség?
– Jól összeforrott közösségünk van, a legtöbb rendőrünk már komoly szakmai tapasztalattal rendelkezik, ugyanis az utóbbi években, be kell látnunk, kevés fiatal szakember jött Csíkba. Nagyon jó az együttműködésünk a csendőrséggel, így ha nálunk esetleg személyzethiány van, jól tudjuk pótolni azt a csendőrökkel. A logisztika szempontjából nem állunk rosszul: idén elegendő autót kaptunk a közlekedésrendészethez, illetve a rendőrőrsökhöz is. A csíkszeredai rendőrség hatáskörébe ugyanis nemcsak a város tartozik, hanem az egész térség fel Csíkszentdomokosig, Gyimesig, és le Tusnádfürdőig.
– A városi rendőrség kötelékében dolgozó rendőrök hány százaléka magyar vagy magyarul is beszélő?
– Nincs ilyen jellegű statisztikám, nem tudok számokat közölni, de azt elmondhatom, hogy vannak magyarul beszélő kollégáim. Nincsenek kommunikációs gondjaink a lakossággal. Egyébként is törvény írja elő, hogy bűnügyi eseteknél engedélyezett fordítót kell hívnunk még akkor is, ha a jelen lévő rendőr tud magyarul. És azokra a helyekre, ahol kapcsolatot kell tartani az ügyfelekkel, igyekszünk magyarul is beszélő rendőröket helyezni.
– Mit gondol, a rendőrség szempontjából melyek Csíkszereda legnagyobb problémái?
– Hangsúlyoznám, hogy nálunk, az ország más megyéihez képest, nincsenek jelentős problémák. A statisztikák is igazolják, hogy Hargita megye, így Csíkszereda is az ország egyik legbiztonságosabb pontja. Az elmúlt öt évben minimális növekedést mutatott a közlekedési balesetek száma, de a legnagyobb gond nálunk az erőszak. Főleg a családon belüli erőszak. Az esetek túlnyomó többségének hátterében a túlzott alkoholfogyasztás áll. Nagyon sok férj és feleség között, rokonságon belül, fiatalok között elkövetett erőszakos esetünk van. Nagyon sok. És a kiváltó ok szinte mindig az alkohol. Úgyhogy, elmondhatom, hogy a Csíkra jellemző legnagyobb problémát mi rendőrök az alkoholfogyasztásban látjuk.
– Csíkszeredának két, úgymond problémás övezete van: a Tavasz utca és Somlyó. Hogy látja, tud Ön egy újfajta hozzáállást, szemléletmódot hozni ezek kezelésében?
– A hozzáállásunk ehhez a problémához világos: akárhányszor értesítettek ezekből az övezetekből, kiszálltunk és intézkedtünk. Nem volt eset, hogy egy bejelentés nyomán ne indítottunk volna eljárást, vagy ne róttunk volna ki kihágásért bírságot, vagy éppen ne fokoztuk volna a járőrözést az incidens nyomán. Érzékelem az ott lakók elégedetlenségét bizonyos kategóriákhoz tartozó állampolgárok által elkövetett lopások miatt, de elmondhatom, hogy a törvény előtt mindenki egyformán felel, etnikai hovatartozástól függetlenül.
– Azt is érzékeli, hogy az említett városrészek lakói már-már kezdik elveszíteni a rendőrségbe vetett bizalmukat?
– A rendőrség, ha értesítik, kiszáll a helyszínre. De nagyon sok esetben előfordul, hogy magunkra hagynak. Azaz vannak szemtanúi az esetnek, de közönyösen viselkednek, nem hajlandók a segítségünkre lenni, tanúskodni. És ez hová vezet? Lehet, hogy a következőben éppen a közönyös szemtanú lesz az áldozat. Bármilyen bűnügy esetén, ha a tanúk nem állnak mellénk, nem vállalják, amit láttak, bizonyítékok hiányában le kell zárni az ügyet, és ismét forgunk körbe-körbe. Jó lenne egy kicsit több polgári szellem… Nem azt mondom, hogy avatkozzanak be, ha bűncselekményt látnak. Nem. Csak annyit, hogy értesítsenek, és majd álljanak mellénk, mikor bizonyítanunk kell a bűncselekményt. Természetes, hogy a károsultak azt szeretnék, ha az elkövető méltó büntetést kapna, de tudni kell, hogy a rendőrség minden lépését az ügyész koordinálja.
– Csíkszereda másik gyakori problémája a köztéri rongálás. Hogy látja, mit tudnak tenni ennek megfékezésére?
– Idén 12 bejelentés érkezett hozzánk köztéri rongálások kapcsán. Törtek ki fákat, rongáltak meg betondíszeket, közlekedési táblákat, világítótesteket. Az esetek egy részében a rongálást járművel hajtották végre. A 12 esetből 5-ben sikerült azonosítani az elkövetőket és átadni az ügyet az ügyészségnek, a többi ügyön még dolgozunk. Hogy mit lehetne tenni a megfékezés érdekében? Ismeretes, hogy a város különböző pontjain körülbelül 20 térfigyelő kamerát helyeztetett el az önkormányzat. Azt szeretnénk, ha a várossal partnerséget köthetnénk annak érdekében, hogy a kamerák felvételeit élőben követhessük. Jelen pillanatban senki nem követi, csupán rögzítenek ezek a kamerák, a felvételeket pedig utólag lehet visszanézni, ha szükség. De ha itt a rendőrségen élőben követhetnénk a kamerák felvételeit, esetleges incidensek idején azonnal közbe tudnánk lépni.
– Már folytattak tárgyalásokat az önkormányzattal erről a kérdésről?
– Még nagyon kezdeti fázisban vagyunk, de már voltak beszélgetések.
– Ha már az önkormányzatnál tartunk: bizonyára nem ismeretlen Ön előtt, hogy a városháza és a rendőrség viszonya Csíkszeredában nem felhőtlen. Hogyan látja az elkövetkezőkben az együttműködést?
– Ami engem illet, a legnagyobb együttműködési szándékomról biztosíthatom az önkormányzatot. A mi részünkről eddig sem hiányzott az együttműködési szándék. Nyitottak vagyunk minden ötletre, ami a polgárok biztonságának növelését célozza. Végül is, mind a rendőrség, mind az önkormányzat a polgárok szolgálatában áll.
– Az együttműködési szándékát már jelezte az önkormányzat felé? Kommunikálnak?
– Igen, persze. Már találkoztunk és tárgyaltunk is a város jelenlegi vezetőjével, tartjuk a kapcsolatot.
– Bízik abban, hogy javulni fog a két intézmény kapcsolata?
– Ismétlem: részemről nagyon jó a kapcsolat, nekem nincs semmilyen problémám. Ha voltak nézeteltérések, azok nem rám tartoznak.
Forró-Erős Gyöngyi