Befejezték a református templom restaurálását
Hétéves restaurálási folyamatot fejeztek be a közelmúltban a Siménfalva községhez tartozó Rugonfalván. A teljesen renovált református templomot már birtokba vették az egyházközség hívei.
A Siménfalva községhez tartozó Rugonfalva település református templomának tatarozása 2014-ben kezdődött, idén szeptemberben ért véget. A kivitelezés költségeit a 2014–2020-as Regionális Operatív Programból biztosította a Rugonfalvi Református Egyházközség. 2014 és 2017 között az engedélyek kibocsátásához szükséges előtanulmányok elkészítése zajlott – tudtuk meg Barabás Csaba református lelkésztől.
– Az előkészületekben segítségünkre volt Várday Zsolt székelyudvarhelyi tervezőmérnök, akinek a koordinálásával történt a Hargita Megyei Tanács műemlékvédelmi pályázatának lehívása is – mondta a lelkész.
Hozzátette: az előzetes kutatásoknak köszönhetően újabb tényekkel bővültek a középkori építészettel kapcsolatos ismereteik. 2018-ban európai uniós támogatásokra is pályáztak, csak azt követően kezdték a restaurálási munkálatokat.
– Nem maradt más hátra, csak a kivitelezési munkálatok sorozata. Az uniós támogatás lehívásáig a műemlék megőrzésének szempontjából a legfontosabb munkák valósulhattak meg – mutatott rá a lelkész.
Vigyáztak a műemlék történelmi hűségére
Barabás Csaba elmondta, bár az épület közel sem volt veszélyes állapotban, a külső és a belső tatarozás egyaránt nélkülözhetetlen volt. A középkori templomon kijavították a repedéseket, a tetőtéri beázásokat, és letisztították, illetve rögzítették a külső falakat.
– A műemlék egyetlen részét sem cserélhették ki, inkább stabil állapotban őrizték meg ódonságát, és meggátolták azt, hogy a jövőben az idő vasfoga kikezdje az épületet – részletezte Barabás Csaba.
A belső terekben a legnagyobb beavatkozásnak a padló felújítása minősül. A téglákat csempére cserélték, ezzel megelőzve a templom gombásodását. Az építményben őrizgetett 15. századi Királyok imádása freskó maradványaival nem dolgoztak.
– A freskótöredéket még az 1970-es években tárta fel Benkő Elek művészettörténész, és mintegy a templom ékszereként, hatalmas művészi jelentőséggel bír. Megőrzése szinte kötelességünk az utókor számára – hangsúlyozta Barabás Csaba, aki arra is rámutatott, hogy a közelmúltban befejezett renoválást megelőzően csak kisebb javításokat kellett végezni a templomon.
A korábbi években átforgatták a cserepeket és újrafödték a templomhajót.
– A közösség mindig segítette az egyház munkáját. Talán ennek köszönhető, hogy a templom viszonylag jó állapotban maradhatott fenn a jelenlegi nagy horderejű restaurálásig. A mostani munkálatok támogatásában is kivette a részét a megfelelő időben a gyülekezet. A pályázatok önrészének biztosításához szükséges összeget a gyülekezet adományozta. Mindannyian felismerték, hogy a kis lélekszámú Rugonfalva életében jelentős beruházás valósulhat meg. Összességében a középkor egy kis szelete és az egyház épített öröksége is megújulhatott – jegyezte meg az egyházközségben immár tíz éve szolgálatot teljesítő lelkész.
A turizmus fellendülését is remélik
A templom restaurálása mellett fontos célkitűzésük volt a templomba látogatók számának növelése, és abban bíznak, hogy az újjáépített rugonfalvi templom fellendíti a település turisztikai forgalmát, hozzájárulva a régió népszerűsítéséhez – közölte Barabás Csaba.
Miklós Dalma