Hirdetés

Az élet befogadása örömmel jár, nem szabad erről lemondani

Anyák napjára készülve és annak alkalmából érkezett előadást tartani Böjte Csaba ferences rendi szerzetes Anya az élet forrása, a család tűzhelye címmel pénteken. A beszélgetés alatt a gyermekvállalás tudatosságára és a szülői állapot szépségeire hívta fel a figyelmet a szerzetes, de mosolyt hozó és könnyeket fakasztó személyes történetekből sem volt hiány.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 4 perc
Az élet befogadása örömmel jár, nem szabad erről lemondani
Böjte Csaba székelyudvarhelyi előadásán. Minőségi ugrást jelent az anyaság egy nő életében Fotó: Pál Emil

Több százan gyűltek össze péntek délután meghallgatni Böjte Csaba szerzetes anyák napjához kapcsolódó gondolatait a székelyudvarhelyi Junior étterem emeletén. Az eseményen Antal Csilla, a helyi RMDSZ Nőszervezet elnöke köszöntötte az atyát, és méltányolva a szerzetes eddigi tevékenységét át is adta neki a szót.

– Nagyon sok lányomat férjhez adtam, mindig érződik az a minőségi ugrás, mikor valaki az élet mellett dönt, az életet befogadja és tudatosan hordozza. Nagyon fontos kiemelni a tudatosságot, mert ismerek olyan nőket is, akik keresztülmennek ezen, és beadják hozzánk a gyereket, de aki ezt bevállalja és átéli, az biztos, hogy minőségi ugrást tesz meg az életében – kezdett mondandójába Böjte Csaba. Az előadó vendég a gyermekvállalás fontosságára is felhívta a figyelmet: – Bármi mellett dönthetünk, felépíthetünk akármit – a rozsda megeszi, a moly szétrágja –, egyetlen dolog, az emberi lélek, ami halhatatlan. Mindenkit tudatosan biztatok arra, hogy merjünk életet, gyermeket vállalni.

Böjte Csaba szerint ugyanakkor a legintenzívebb fájdalom- és örömforrást is a gyerekektől, gyermekeinktől kapjuk, ezekre vonatkozóan több példával is élt.

– Egyik nevelt lány küldött a lakodalmára meghívót, református volt a lány, és felkerestem a tiszteletest, hogy, na, esketni jöttem, mire mondja a tiszteletes, hogy a párt ő esketi. Kicsit hülyén éreztem magam, én csak ezt az üzemmódot ismerem, gondoltam, hogy engem akkor miért hívtak ide? Akkor mondták, hogy kint vár a menyasszony. Igazából nekem az volt a dolgom, hogy az oltárhoz vezessem a menyasszonyt, mert ugye nem volt neki unokája, nagytatája, én voltam a násznépe. (…) Aztán leültem az első sorba a templomban, s mint egy jól nevelt örömapa, elbőgtem magam. Az élet befogadása örömmel jár, s erről az örömről nem szabad lemondani – summázta. – Az a fájdalom, amit egy gyermek tud okozni egy embernek, nemigen van. Az, hogy keresik a helyüket, és lázadnak és feszültség van bennük, s mikor azt érzed, hogy nem tudsz rajta segíteni. (…) Ha az ember látja, hogy a gyermek rossz irányba megy, szeretné segíteni, jófele biztatni. Van, amikor sikerül, van, amikor nem. Nálunk több mint hatezer gyerek van, de Ronaldo sem tud tízből tízet rúgni, vannak kapufák is – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy az irgalom létfontosságú ilyen esetekben.

Böjte Csaba ugyanakkor rámutatott, mára sokkal több fenyegetés leselkedik a gyermekekre, ami a rendszerváltás előtt a rezsim szigora miatt nem volt elérhető, ezek ellen pedig nehéz harcolni, és nem egyszerű megvédeni a gyermekeket.

– Nincs annál nagyobb szomorúság, amikor látok valakit helyben topogni, elbizonytalanodni, nem jó döntéseket hozni. Önök közül bárki – tavasz van –, ha a kertben elültet egy gyümölcsfát, mit szeretne? Hogy nagyra nőjön, nem? Kemény gyökerei legyenek, hatalmas ágai, finom gyümölcse. A Jóisten minket ezért teremtett, hogy a bennünk levő értékeket felszínre hozzuk és közkinccsé tegyük – fogalmazott.

Az atya több történetet is elmesélt, melyek a gyermekvállalás felelősségeit és a tudatosság fontosságát hangsúlyozzák, de kiemelte, hogy a szerelembe esés fázisai is jelentősen felgyorsultak, sőt, sokszor az udvarlás ki is marad közülük, pedig az ismerkedés elengedhetetlen ahhoz, hogy két ember egymásban megbízzon, és egymásra támaszkodni merjen.

Az eseményt az atya közös imával zárta, mely alatt minden résztvevő állva fohászkodott az édesanyákért, kitartást és erőt kérve nekik.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!